Wynik badania histopatologicznego a krwawienie maciczne

Mam 52 lata,nie miesiączkuję .Wyniki badania histopatologicznego (przyczyna : nieprawidłowe krwawienia maciczne)-jama macicy-drobne brodawkowate fragmenty endometrium z rozrostem złożonym gruczołów i dysplazją komórką (mat.tkankowy skąpy). Dostałam skierowanie do szpitala (rozrost złożony endometrium).Czy będę miała usuwaną macicę, jajniki i jajowody (informacja od lekarza).Jaką metodą to zrobioną: laparoskopia,przez pochwę czy nacięcie jamy brzusznej.Czy zabieg jest konieczny, a może hormony?

Lek. Marta Gryszkiewicz

Te pytania powinna Pani kierować do lekarzy na oddziale na którym zostanie Pani zakwalifikowana do zabiegu.
Zarówno wybór metody (klasyczna (otwarta)/laparoskopowa) jak i zakres operacji - usunięcie samej macicy/usunięcie macicy z przydatkami - zależy od wielu czynników.
Musi zostać przeprowadzone szczegółowe badanie kliniczne i wywiad z Panią by lekarze mogli zdecydować która z metod jest bardziej optymalna w Pani przypadku.
Każdorazowo taka decyzja jest indywidualna.
U kobiet niemiesiączkujących od dłuższego czasu, które weszły już w stadium menopauzy częściej usuwa się macice z przydatkami. Ostateczna decyzja jednak należy do Pani (zgoda na taki zakres zabiegu).
Metoda laparoskopowa operacji jest mniej inwazyjna, a okres rekonwalescencji przebiega u pacjentów szybciej niż w przypadku metody klasycznej. Jeśli tyko nie będzie przeciwwskazań do tej metody, ginekolodzy z pewnością wybiorą właśnie ją.
Ostateczne decyzje jednak należą do zespołu operującego i anestezjologa ( po analizie chorób przewlekłych, ich wyrównania i innych wskazań/przeciwwskazań).