Trwa ładowanie...

Marskość wątroby – objawy, przyczyny

Marskość wątroby to choroba przewlekła prowadząca do trwałych uszkodzeń tkanki tego organu. Poznaj przyczyny, leczenie, a przede wszystkim objawy marskości wątroby. Dlaczego wątroba zaczyna wreszcie odmawiać posłuszeństwa?

Zobacz film: "Jak pozbyć się uczucia ciężkich nóg?"

spis treści

1. Objawy marskości wątroby

Marskość wątroby jest wynikiem przede wszystkim choroby alkoholowej. Wówczas schorzenie ma bardzo ciężki przebieg. Kolejne przyczyny to: choroby genetyczne, schorzenia wywołane przez nadmiar żółci, która może uszkadzać zdrowy miąższ, stłuszczenie wątroby.

Objawy marskości wątroby prowadzą do trwałych uszkodzeń organu
Objawy marskości wątroby prowadzą do trwałych uszkodzeń organu

Jak dochodzi do choroby i jakie są główne objawy marskości wątroby? Wątroba zbudowana jest z hepatocytów, które łączą się w skupiska. Przez środek takiego skupiska przebiega żyła, do której wpływa krew z naczyń wypełniających miąższ wątroby. Kiedy pacjenta zaatakują objawy marskości wątroby, zamiast hepatocytów pojawia się w miąższu włóknista tkanka łączna utrudniająca przepływ krwi. Nadmiar tłuszczu jest kolejnym czynnikiem patogenicznym. W efekcie funkcjonowanie narządu jest coraz bardziej utrudnione. Komórki wątroby zaczynają obumierać. Postępującego zwłóknienia nie da się odwrócić. Można jednak dążyć do jego zahamowania, objawy marskości wątroby mogą sugerować zaawansowanie choroby.

To też warto wiedzeć

Aby postawić właściwą diagnozę, lekarz prowadzący zleca wykonanie tak zwanych testów wątrobowych. Ustalają one poziom bilirubiny, białek lub enzymów. W surowicy krwi poszukuje się przeciwciał. Badania wspomagające postawienie odpowiedniej diagnozy to USG, tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny, scyntygrafia, biopsja wątroby polegająca na analizie mikroskopowej tkanek wątroby. Te badania pozwolą na rozpoznanie objawów marskości wątroby czy innej choroby wątroby.

2. Przyczyny chorów wątroby

Powszechnie uznaje się, że na marskość wątroby chorują przede wszystkim alkoholicy. Jednak w wyniku działania wirusów, chorób oraz toksyn również mogą pojawić się objawy marskości wątroby. Pamiętajmy, że jest to choroba nieodwracalna, która w skrajnych przypadkach prowadzi do konieczności przeszczepu. Wczesne objawy marskości wątroby nie są konkretne – przykładem takich symptomów są: zaczerwienione dłonie, plamki pojawiające się na tułowiu przerost ślinianek przyusznych, zwłóknienie ścięgien w rękach, zniekształcenie palców i paznokci kończyn górnych. Inne objawy marskości wątroby, które trudno zdiagnozować to: odczuwanie przewlekłego zmęczenia, utrata apetytu, nudności, bóle brzucha, powiększenie śledziony, zmniejszenie jąder oraz jajników, u mężczyzn pojawia się czasami przerost sutków.

Pełne objawy marskości wątroby spowodowane są między innymi przez zaburzenia metabolizmu wątrobowego. Wówczas pojawiają się następujące symptomy: żółtaczka, krwawienie z dziąseł oraz nosa, obrzęki podudzi, zanik mięśni, skłonności do mdłości, skurcze mięśni podudzi, obecność naczyniaków na skórze klatki piersiowej, zaburzenia psychiczne, zaburzenia miesiączkowania, nadmierne owłosienie na twarzy i przedramionach, spadek libido, zanik jąder. Inne objawy marskości wątroby spowodowane są narastaniem ciśnienia krwi w krążeniu wrotnym. Może pojawić się wodobrzusze, przepuklina pępkowa, a także rozszerzona sieć naczyń na skórze brzucha.Objawy marskości wątroby powinny być rozpoznane w trakcie pierwszej wizyty u specjlisty.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.