Co jest powodem ucisku w gardle i duszności?

Skomplikowany problem. Mam 22 lata. Około 4 miesiące temu napiłem się yerba mate i wszystko sie zepsuło. Od 17-18 roku życia regularnie piłem kawę, na studiach niejednokrotnie pare kubków dziennie i nijak to na mnie nie wpływało. Około 4 miesiące temu napiłem się yerby około o godzinie trzeciej w nocy, żeby móc się efektywnie pouczyć do 6, bo po południu miałem egzamin. Dodam, że to nie była sytuacja ekstremalna, takie sytuacje zdarzały mi się i później po prostu odsypiałem. Jestem pewny, że gdybym wypił kawę to nic by mi się nie stało, bo zawsze się wspomagałem kawą i nie wpływała ona na mnie w zły sposób (brałem magnez). Po wypiciu yerby (to była moja pierwsza w życiu, kolega mi doradził, żebym sobie zrobił na start z 2 łyżek) na początku było ok, lecz po 1,5 h zaczęło się mi robić niedobrze i duszno. Musiałem wyjść na balkon, żeby się uczyć. Około godziny 5:30 myślałem, że zemdleje, miałem uczucie jakbym coś miał w gardle (jakieś ciało obce). Pobiegłem do współlokatora i poprosiłem go o pomoc. Zastanawialem się wręcz czy nie będzie potrzebne pogotowie. Jednakże około godziny 8 udało mi się zasnąć. Wstałem o 12 i było to samo. Ledwo udało mi się pójść na ten egzamin. Uczucie ciała obcego w gardle trwa do dzisiaj tylko w mniejszym stopniu. Odstawiłem całkowicie nawet kawę. Około 3 tyg chciałem się sprawdzić i wypiłem kubeczek kawy z jednej łyżki i od razu była powtórka tylko w mniejszym stopniu - duszności, okropne uczucie w gardle, złe samopoczucie. Proszę o pomoc co robić. Z góry bardzo dziękuje i pozdrawiam.

Dzień Dobry Panu,

Dziękuję Panu za kontakt :)

Zaprezentowane przez Pana niepokojące Pana symptomy, wskazują na zaburzenia nerwicowo-lękowe, celowa byłaby osobista konsultacja
specjalistyczna w Poradni Zdrowia Psychicznego (w ramach NFZ-tu, bez skierowania) celem diagnostyki symptomatycznej oraz ewentualnego/optymalnego leczenia.

Serdeczności i tylko zadowalającego samopoczucia Panu życzę!

irena.mielnik.madej@gmail.com tel. 502 749 605

Witam,
Zaburzenia nerwicowe, związane ze stresem i pod postacią somatyczną często objawiają się np. tachykardią (przyspieszonym biciem serca) i podwyższone ciśnienie krwi, inne objawy to; nerwobóle, uczucie zdenerwowania, drżenie, napięcie mięśniowe, pocenie się, zawroty głowy, ucisk w klatce piersiowej, klucha w gardle, suchość w jamie ustnej, problemy gastryczne, przyspieszony oddech w wyniku pobudzenia układu autonomicznego (współczulnego). Lęk jest reakcją pojawiającą się w sytuacji, w wyniku interpretacji przez osobę zagrożenia, wyróżniamy aspekt; poznawczy (myśli, wyobrażenia), fizjologiczny (doznania w ciele) oraz behawioralny (odnosi się do zachowania).
Wszystkie te czynniki wzajemnie na siebie oddziaływają wywołując stany lękowe. Aspekt fizjologiczny jest instynktem samozachowawczym, czyli reakcją organizmu w odpowiedzi na zagrożenie, mobilizuje organizm do walki lub ucieczki, w wyniku pobudzenia układu współczulnego (autonomicznego). Aspekt poznawczy bazuje na myślach, wyobrażeniach o treści negatywnej, występuje pierwotnie w stosunku do emocji i aspekt behawioralny - to są przejawiane zachowania, Lęk można zniwelować na dwa sposoby: zmniejszając poczucie zagrożenia (farmakologicznie) lub zwiększając wiarę we własne umiejętności radzenia sobie z trudną sytuacją. Pomocny jest trening relaksacyjny; kiedy jesteśmy fizycznie zrelaksowani – następuje odprężenie psychiczne i odwrotnie, gdy psychicznie się zrelaksujemy – nastąpi odprężenie fizyczne. W Pana przypadku zalecana jest psychoterapia poznawczo - behawioralna, techniki relaksacyjne, psychoedukacja, która pomoże zrozumieć mechanizm powstawania objawów.
Pozdrawiam serdecznie