Co może powodować pieczenie języka?

Od trzech lat mam pieczenie jezyka co moze byc powodem

Redakcja abcZdrowie

Witam,

może być wiele przyczyn tej dolegliwości – niestety zostało podanych zbyt mało danych, by odpowiedź mogła być precyzyjna.

Zespół pieczenia jamy ustnej to przypadłość stosunkowo rzadka, ale trudna w zdiagnozowaniu, bo jej podłożem może być szereg chorób. Charakteryzuje się pieczeniem, paleniem lub kłuciem w jamie ustnej – na przykład właśnie języka. Jeżeli trwa od pewnego czasu, to można mówić o zespole wtórnym – jego przyczyną jest choroba ogólnoustrojowa. Mam tu na myśli choćby schorzenia tarczycy czy cukrzycę – zatem warto odwiedzić internistę celem skierowania na podstawowe badania krwi wraz z glukozą/insuliną oraz OB i TSH. Więcej informacji odnajdzie Pani pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/pieczenie-jezyka-pokarmy-choroby-urazy.

Inne choroby mają podłoże autoimmunologiczne – m.in. toczeń rumieniowaty lub układowy. Jeśli jest Pani ciekawa, czym są te schorzenia, odsyłam do artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/objawy-tocznia-czy-ja-moge-chorowac-na-toczen-rumieniowaty-ukladowy.

Niejednokrotnie pieczenie w jamie ustnej ma związek z przyjmowanymi lekami – warto, by zwróciła Pani uwagę na swoją apteczkę. Objawy takie mogą mieć związek z zażywaniem leków na chorobę Parkinsona czy chociażby inhibitorów ACE.

I wreszcie – najłatwiejsze do wyleczenia oraz zdiagnozowania to dolegliwości wynikające z niedoborów witamin z grupy B oraz kwasu foliowego, a także zakażenie bakteriami lub grzybami z gatunku Candida albicans. Być może zainteresuje Panią również ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/leczenie-chorob-blony-sluzowej-jamy-ustnej-rodzaje-chorob-profilaktyka.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.