Co oznacza kaszel w trakcie i po wysiłku?

Witam. Moja córka ma 2.5 roku, waży 16 kg i ma 98 cm wzrostu. Jest żywiołowa i energiczna. Uczęszcza do przedszkola. Warunkach wysokiej temperatury i przy wysiłku fizycznym np. bieganiem lup przy spoceniu zaczyna kaszleć. Kiedy śpi i się spoci, wtedy kaszle, a czasami zdarzy, że się dusi [często zdarza się kaszel z odruchami wymiotnymi]. Oliwka w wieku 6 miesięcy miała stwierdzoną chorobę refluksową. Często chorowała na zapalenie płuc i oskrzeli. 2 razy miała zapalenie ucha, katar zatokowy. 4 razy na wypisie miała napisane nieżyt żołądkowo- jelitowy i zwężony przełyk i częste przeziębienia. AZS- występowanie na skórze czerwone plamki, skaza białkowa. Proszę o pomoc, gdzie mam się zgłosić i co robić. Dziękuje. Pozdrawiam, mama Monika

ponad rok temu

Witam,

W świetle opisanej historii chorób córki przyczyn wymienionych objawów może być wiele.
Jedną z nich jest rozpoznany refluks żołądkowo-przełykowy. Polega on na zarzucaniu treści żołądkowej do przełyku, co wiąże się z ryzykiem zachłyśnięcia i dostania się treści do dróg oddechowych. To z kolei może powodować kaszel w reakcji na podrażnienie dróg oddechowych. Zarzucanie treści pokarmowej nierzadko powoduje jej aspirację do oskrzeli i płuc powodując ich stany zapalne. Zwiększone ryzyko zachłyśnięcia występuje przy przyjęciu pozycji poziomej lub w przypadku częstych zmian pozycji ciała przez ruchliwe, żywiołowe dziecko.
Inną prawdopodobną przyczyną dolegliwości córki może być rozpoczynająca się astma. Pisze Pani o rozpoznaniu u dziecka AZS. Nierzadko dzieci, u których w okresie niemowlęcym stwierdzano atopowe zapalenie skóry, w wieku nieco późniejszym ustępują jego objawy, kosztem pojawienia się astmy. Oczywiście nie zawsze tak się dzieje i nie musi tak być w przypadku Pani córki, jednak prowadząc diagnostykę jej objawów należy o tym pamiętać, tym bardziej, że pewne cechy tych objawów są dla astmy dość charakterystyczne.
Wiedzieć też warto, iż dzieci zaczynające uczęszczać w miejsca, gdzie mają kontakt z dużą grupą rówieśników przez wiele godzin, np. żłobka, przedszkola czy szkoły, nierzadko początkowo chorują dość często, zwłaszcza na infekcje dróg oddechowych.  Dzieje się tak ponieważ duża grupa dzieci zwiększa ryzyko, iz któreś z nich będzie chore, wielogodzinny kontakt dodatkowo podnosi ryzyko zakażenia, a układ immunologiczny dziecka jest jeszcze nie w pełni dojrzały, stąd większe niż u dorosłego ryzyko infekcji.
Nie sposób tu wymienić wszelkich możliwych przyczyn dolegliwości Pani dziecka. Obejmują one szereg układów, a więc wiele dziedzin medycyny. Dlatego zanim zacznie Pani chodzić od jednego specjalisty do drugiego, doradzam wizytę u doświadczonego pediatry, który spojrzy na dziecko "całościowo" i przeprowadzi sprawną diagnostykę różnicową.
Pozdrawiam