Co oznacza niski poziom neutrocytów u dziecka?

Niska liczba neutrocytów u dwulatka. Witam. Przy kontrolnych badaniach krwi wyszło, że syn ma niski wskaźnik neutrocytów. Norma procentowa jest od 30-50 on ma tylko 20%. Lekarz powiedział, że jeżeli reszta wyników w normie to ok. Ja się niestety martwię.
KOBIETA, 32 LAT ponad rok temu

Polscy naukowcy stworzyli sztuczną krew. To może być przełom w transplantologii

Naukowcy z Politechniki Warszawskiej opracowali sztuczną krew, która, jeżeli przejdzie fazę testową, może okazać się przełomem w medycynie. Wszystko ze względu na innowacyjne właściwości. - Nasza krew będzie w stanie przenosić tlen, czyli w tym wypadku nie tylko rozcieńczymy, ale zapewnimy jej też podstawową funkcję, jaką jest transport gazów - zapowiada prof. Tomasz Ciach, kierownik Laboratorium Inżynierii Biomedycznej Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Do tej pory ta sztuka nie udała się żadnym naukowcom na świecie. Dlatego wciąż trzeba organizować społeczne zbiórki krwi. Dzięki właściwościom związku, w sztucznej krwi będzie można między innymi przechowywać organy do transplantacji. - Organy, które się pobiera do przeszczepu, bywają otłuszczone bądź uszkodzone, to duży problem. Chcielibyśmy, żeby w czasie ich przechowywania, móc je zregenerować - mówi Agata Stefanek, prezes spółki NanoSanguis S.A. i pracownik Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Wkrótce sztuczna krew będzie testowana na zwierzętach.ZOBACZ TEŻ: Rewolucyjna metoda walki z rakiem

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

neutrofile należą do białych krwinek i pełnią funkcje ochronne przed wirusami i bakteriami oraz innymi patogenami, które powodują infekcje.

Niski poziom granulocytów obojętnochłonnych – to jest poniżej poniżej 1500/µl – może wskazywać zarówno na poważne schorzenia, takie jak białaczka czy choroby autoimmunologiczne, jak i na niedobór witaminy B12 i kwasu foliowego czy przebytą infekcję wirusową.

Tak może być w przypadku Pani syna – jeżeli pozostałe składniki morfotyczne krwi są w normie i nie budzą wątpliwości pediatry, to prawdopodobnie nie ma Pani powodu do obaw. Proszę zwrócić uwagę, czy w ostatnim czasie syn nie chorował, może Pani też oznaczyć poziom witaminy B12 oraz żelaza.

Wskazane jest także powtórzenie badań w terminie określonym przez pediatrę – proszę porozmawiać z lekarzem, powinien poinformować Panią, czy jest konieczność ponownego wykonania morfologii oraz kiedy należy to zrobić, by sprawdzić czy neutropenia się utrzymuje.

Więcej informacji na temat neutrocytów i neutropenii odnajdzie Pani w naszych artykułach: https://portal.abczdrowie.pl/neutropenia-czesty-efekt-uboczny-stosowania-wielu-lekow oraz https://portal.abczdrowie.pl/neutrocyty.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty