Neutrocyty o niepokojąco niskim poziomie

Dzień dobry. Mam 28 lat. Robiłem ostatnio wyniki i chciałbym się zapytać co oznaczają niskie neutrocyty? W rozmazie manualnym 28% (norma: 50-70) a ich wartość bezwzględna: 1,47tys/μl (norma 2,25-7,0). Oprócz tego mam w rozmazie podwyższone limfocyty 59% (norma 25-45%) , ich wartość bezwzględna to: 3,12 tys (norma 1,12-4,73) Inne wyniki krwi są w normie, problemem są głównie te neutrocyty. Zastanawiam się czy jest powód do zmartwień? Nie ukrywam, że trochę sie martwię tymi wynikami, ponieważ między innymi neutrocyty są znacznie poniżej normy. Ogólnie czuję się dobrze, mam tylko katar, brakuje innych objawów jakiejkolwiek infekcji. Ale jakaś przyczyna musi być. Czy jest to objaw jakiejś choroby? Czy w tym przypadku konieczna będzie wizyta u lekarza? Bardzo proszę o wyjaśnienie moich wątpliwości i odpowiedź w tej sprawie.

Lek. Tomasz Budlewski

Obniżone neutrofile mogą występować w infekcji wirusowej, podczas stosowania chemio- i radio-terapii, niedokrwistości aplastycznej, stosowania leków i innych. Proponuję udać się do lekarza. Prawdopodobnie wygląda na infekcję wirusową. Konieczne badanie lekarskie aby to potwierdzić lub wykluczyć i zlecić dodatkowe badania.

Magdalena Mroczek

Neutropenia jest to stan, w którym występuje obniżenie liczby neutrofili poniżej 1500/μl. U Pani taki stan występuje. Przyczyn neutropenii może być wiele. Należą do nich między innymi wadliwe wytwarzanie neutrofili, ich niszczenie lub ich nieprawidłowa dystrybucja w organizmie. Jeśli liczba granulocytów obojętnochłonnych spada poniżej 500 na mikrolitr, wtedy stan ten nazywamy agranulocytozą. Neutrofile są najliczniejszą grupą krwinek białych, i stanowią około 65 ich procent. Ich główną rolą jest fagocytoza
komórek bakteryjnych i innych elementów komórkowych. Odgrywają ogromną rolę w infekcjach bakteryjnych, kiedy to ich ilość gwałtownie wzrasta.

Do przyczyn obniżonej ilości neutrofili należy między innymi hipersplenizm, niektóre choroby autoimmunologiczne, niektóre nowotwory krwi, infekcje, niedobór witaminy B12 oraz folianów, niektóre tkanki łącznej, hemodializy, aplazja szpiku oraz infekcje wirusowe. Najczęstsza przyczyną są infekcje wirusowe. Inną dość częstą przyczyną neutropenii jest stres. Poza tym neutropenia może wystąpić jako skutek przyjmowania niektórych leków np. leków przeciwpadaczkowych czy tyreostatyków. Jeśli przyjmuje Pani leki proszę skonsultować to z lekarzem rodzinnym. Innym rzadkim powodem neutropenii jest zatrucie substancjami toksycznymi.

Przyczyną neutropenii może być drobna infekcja wirusowa, nawet taka jak infekcja grypowa. Czy wystąpiły u Pani jakieś objawy infekcji wirusowej w ostatnim czasie? Jeśli tak to proszę powtórzyć badanie za dwa tygodnie i skonsultować jego wynik z lekarzem rodzinnym. Na pewno nie należy lekceważyć neutropenii szczególnie takiej, która utrzymuje się przez dłuższy czas. Może to być mało znaczący objaw, ale też jeden z objawów naprawdę poważnej choroby.