Co oznacza tępy ból głowy trwający przez kilka sekund?

Witam, od pewnwgo czasu miewam dziwne bóle głowy takie, których jeszcze nie miałem, jest to jakby tępy kilkusekundowy ból o różnym nasileniu raz taki pod którym uginają się kolana raz lekki do zniesienia. Występuje seriami w różnych miejscach np. 10 sekundowych bóli tylko po prawej stronie głowy na następny dzień to samo lecz po lewej stronie. Ból ten nie daje normalnie żyć i nie chodzi o intensywność a raczej o strach, że jeśli to tętniak może on pęknąć np. Na silowni. Ciągle słyszę jakieś szczykanie w głowie, lecz to może być już wkręcanie sobie. Leczę się na nadciśnienie, od jakiegoś czasu ciśnienie skoczyło mi nieznacznie, lecz wcześniej się z czymś takim nie spotkałem (a kontroluję codziennie), jest to wzrost o około 15/10. Czy może być to problem neurologiczny czy jednak zwykła nerwica? Ojciec miał 2 lata temu udar mózgu bardzo to przeżyłem i teraz z każdym bólem myślę o guzach i tętniakach. Jak często występują bóle głowy w przypadku tych chorób? Czy są to bóle trwałe czy napadowe? Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedź.

Pana objawy mogą sugerować nerwicę.
Jednak aby z całą pewnością wykluczyć ich neurologiczną przyczynę warto udać się do neurologa. W pana przypadku być może konieczne będzie wykonanie badania neuroobrazowego nie tyklo w celu wykluczenia patologii układu nerwowego ale także aby uspokoić pacjenta.
Tętniaki są często bezobjawowe, ich pęknięcie skutkuje nagłym bardzo silnym bólem głowy. Guz mózgu często objawia się narastającym w ciągu dni/tygodni bólem głowy z porannymi nudnościami i wymiotami.

Witam Pana,

wskazana jest szczegółowa diagnostyka neurologiczna - wykluczenie chorób somatycznych pozwoli na ukierunkowane leczenie podłoża psychogennego spowodowanego lękiem o zdrowie.
Zaburzenia lękowe - zaburzenia nerwicowe, związane ze stresem i pod postacią somatyczną objawiają się przyspieszonym pulsem (tachykardią) i podwyższonym ciśnieniem krwi, uciskiem w klatce piersiowej, problemami gastrycznymi, wskutek pobudzenia układu współczulnego (nadnercza produkują katecholaminy - adrenalinę i noradrenalinę), w stanach zagrożenia, np., strach, gniew, organizm mobilizuje się do działania., może występować napięcie mięśniowe, ból w okolicy karku i pleców.
Lęk jest reakcją pojawiającą się w sytuacji, w wyniku interpretacji przez osobę zagrożenia, wyróżniamy 3 czynniki lęku:
(1) Poznawczy (myśli, wyobrażenia).
(2) Fizjologiczny (doznania w ciele).
(3) Behawioralny (odnosi się do zachowania).
Wszystkie te aspekty wzajemnie na siebie oddziaływają wywołując stany lękowe. Aspekt fizjologiczny jest instynktem samozachowawczym, czyli reakcją organizmu w odpowiedzi na zagrożenie, mobilizuje organizm do walki lub ucieczki, w wyniku pobudzenia układu współczulnego (autonomicznego).
Aspekt poznawczy bazuje na myślach, wyobrażeniach o treści negatywnej, występuje pierwotnie w stosunku do emocji i aspekt behawioralny - to są przejawiane zachowania,
Lęk można zniwelować na dwa sposoby: zmniejszając poczucie zagrożenia (farmakologicznie) lub zwiększając wiarę we własne umiejętności radzenia sobie z trudną sytuacją.
Pomocny jest trening relaksacyjny; kiedy jesteśmy fizycznie zrelaksowani – następuje odprężenie psychiczne i odwrotnie, gdy psychicznie się zrelaksujemy – nastąpi odprężenie fizyczne, W tym przypadku zalecana jest psychoterapia poznawczo - behawioralna, techniki relaksacyjne, psychoedukacja, która pomoże zrozumieć mechanizm powstawania objawów.
Terapia poznawczo-behawioralna pomaga zmieniać przekonania, dzięki którym łatwiej jest radzić sobie z problemami w życiu codziennym.
Pozdrawiam serdecznie