Co oznaczają te wyniki gastroskopii i kolonoskopii?

Witam Miałem wczoraj robione badanie gastroskopii i kolonoskopii pod narkozą. Pani gastrolog podejrzewała u mnie celiakię,ewentualnie wzjg lub inne choroby jelit. Objawy były niejednoznaczne. Raz była krew w kale, średnia ilość, czasami żółty galaretowaty śluz w kale albo i zamiast niego. Badanie gastroskopii wykazało: Przełyk prawidłowy. Linia Z ba górnej granicy fałdów żołądka,równa. Żołądek jest podatny na rozdmuchiwanie,okolica podwpustowa jest prawidłowa. Sklepienie i trzon o prawidłowym ufałdowaniu i błonie śluzowej, ze skąpym jeziorkiem śluzowym. Błona śluzowa antrum zaczerwieniona,granulowana. Odźwiernik jest drożny,opuszka i część dalsza XII-cy są prawidłowe. Test ureazowy ujemny. Wycinki-dwunastnica. WN. Gastropatia. Rozpoznanie- K29.6 Inne zapalenia żołądka. Kolonoskopia: Oczyszczenie jelita średnie, zalega płynna treść jelitowa BBPS2/2/2 6/9 (Co mnie dziwi, bo bardzo rygorystycznie przygotowywałem się do badania i wypróżnienia były tylko płynne, na koniec czystym Fortransem). Aparat wprowadzono do kątnicy-prawidłowa. Przez zastawkę Bauhina aparat wprowadzono do końcowej części jelita cienkiego-prawidłowe. Wstępnica,poprzecznica,zstępnica,esica i odbytnica są prawidłowe. Błona śluzowa gładka, z prawidłowym rysunkiem naczyniowym. Kanał i okolice odbytu bez zmian patologicznych. WN Endoskopowi jelito grube bez zmian patologicznych. Głowne rozpoznanie: Z03. Co oznaczają wyniki? Czy oczyszczenie jelita średnie (6/9) w jakiś znaczący sposób obniżyło wartość diagnostyczną badania-można było coś przeoczyć? I najważniejsze-czy podczas kolonoskopii powinny być pobrane wycinki w celu dokładniejszych badań? Mówiłem lekarzowi,by w razie czego brał wycinki,jeśli zajdzie potrzeba. Spotkałem się z opiniami, że bez wycinków kolonoskopia ma dość sredni sens jako taki. Czy to prawda? Dodam, że mam 30 lat, nie nadużywam alkoholu,nie palę, nie nam nadwagi. Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Szanowny Panie,

Bardzo dobrze, że wykonał Pan kontrolne badanie endoskopowe przewodu pokarmowego. To dość istotne postępowanie w przypadku niejednoznacznych objawów czy podejrzeniu niektórych chorób.

Analizując Pana wynik badań, można by stwierdzić, że nie zaobserwowano niczego niepokojącego, co wymagałoby natychmiastowych i niezbędnych działań.

Brak decyzji o pobraniu wycinka podczas kolonoskopii, prawdopodobnie było prawidłowe. Stan jelit zaobserwowany podczas badania nie wymagał wycinku do dalszych analiz.

Możliwe, że przyczyną dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego są problemy czynnościowe lub trawienne. Czasami taki dyskomfort i zaburzenia jelitowe występują pod wpływem alergii lub nietolerancji pokarmowej. Aby móc wykluczyć takie ewentualności należałoby wykonać testy alergiczne pokarmowe.

Zalecamy Panu w razie wszelkich wątpliwości konsultację z lekarzem gastrologiem. Specjalista będzie mógł dokładnie przeanalizować wyniki Pana badań endoskopowych oraz zdecydować o dalszym postępowaniu.

Zachęcamy także do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/stany-zapalne-jelit

https://portal.abczdrowie.pl/zespol-autobrowaru-w-przebiegu-sibo-objawy-przypominaja-stan-upojenia-alkoholowego

https://portal.abczdrowie.pl/kolonoskopia

https://portal.abczdrowie.pl/sluz-w-kale-przyczyny-choroby

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.