Co robić z takim powiększeniem węzła chłonnego?

Witam. Mam pytanie odnośnie węzłów chłonnych. Od jakiegoś czasu mam powiększony węzeł chłonny(?) Na linii żuchwy, obok ucha. Jest on twardy, nie porusza się. Czasem jest lekko tkliwy. Byłam u lekarza rodzinnego, mam zrobiona morfologię, crp i roxmar ręczny. Wyniki są ok. Byłam u dentysty i wyrzyna się mi ósemka po tej stronie gdzie węzeł chłonny oraz mam po tej samej stronie zęba do leczenia kanałowego. Naczytałam się w internecie samych złych rzeczy i tak wyglądających węzłach. Wczoraj byłam u laryngologa który kazał mi zrobić USG tych węzłów tarczycy i ślinianek. Bardzo się boje ze to rak. Podupadlam na zdrowiu psychicznym. Proszę o opinie.

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Powiększone węzły chłonne, choć budzą niepokój i lęk, to w większości przypadków nie oznaczają niczego niepokojącego.

Węzły chłonne są istotną częścią układu odpornościowego. Najwięcej jest ich zlokalizowanych na szyi, pod żuchwą, pod pachami, w pachwinach oraz za uszami. Ich głównym zadanie jest wytwarzanie komórek odpowiedzialnych za zwalczanie bakterii, wirusów, grzybów oraz komórek nowotworowych.

Powiększone węzły chłonne mogą być jedno- lub obustronne i występują zarówno wśród dorosłych, jak i dzieci.

Jeśli wielkość wyczuwalnego węzła przekracza 1 cm długość należałoby rozważyć dalszą diagnostykę. Przy tym schorzeniu występują często inne dolegliwości takie jak: ból gardła i szyi, osłabienie, podwyższona temperatura oraz utrata masy ciała.

Powiększone węzły chłonne występują głównie pod wpływem takich czynników jak: górne infekcje dróg oddechowych, choroby zakaźne, przewlekłe anginy, a także choroby zębów.

Z Pani opisu można by przypuszczać, że powiększony węzeł chłonny jest wynikiem wychodzącej ósemki oraz niewyleczonego zęba. Zalecamy tutaj ponowną konsultację z lekarzem stomatologiem w celu wyeliminowania dolegliwości stomatologicznych.

Należałoby dodatkowo wykonać badania zlecone przez laryngologa, aby mieć pełny obraz węzłów chłonnych.

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/wezly-chlonne

https://portal.abczdrowie.pl/powiekszenie-wezlow-chlonnych

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.