Częste przeziębienia a może alergia u dwulatka?

Witam. Moja dwuletnia córeczka często choruje. Zaczęło się, gdy miała 7 m-cy i pierwszy raz miała zapalenie uszu. Mimo podawanych leków, antybiotyków, maści etc. miała miesiąc w miesiąc zapalenie ucha lub uszu tak do 15 m-ca. W końcu jakimś cudem to przeszło, chociaż nadal ciągle grzebie w uszach, ale pojawiły się przeziębienia, zapalenia gardła. W tzw. międzyczasie na zlecenie lekarza otrzymuje leki antyalergiczne, różne zmieniane co parę m-cy ponieważ nie dają poprawy oraz zaczęła chodzić do żłobka. Nie wiem czy po prostu musi " odchorować " swoje w żłobku czy jest inna przyczyna. Mała ma lekka niedokrwistość, ale lekarze mówią, że jest na tyle mała - ta niedokrwistość, że moja córcia nie musi otrzymywać np. żelaza. Robiłam badania na różne bakterie, robaki itp. i wyniki są w porządku. Kiedy mała wyzdrowieje, bo oczywiście od tygodnia znów choruje, to zrobię tzw. profil pediatryczny, może tu wyjdzie, że przyczyną jest jakaś konkretna alergia. Na co dzień otrzymuje również witaminy w syropie, próbowałam dawać tran w płynie, ale nie chce pić i ma odruchy wymiotne. Moje pytanie brzmi: czy mogę spróbować czegoś jeszcze, może jakieś inne badania, może inna profilaktykę... Już nie wiem co mam robić, może wystarczy przeczekać a mała z tego wyrośnie? Pozdrawiam i czekam ze zniecierpliwieniem na odpowiedź, Magdalena

KOBIETA ponad rok temu

Witam!

Pójście dziecka do żłobka czy przedszkola, kiedy nagle zaczyna mieć kontakt z wieloma rówieśnikami, często wiąże się z rozpoczęciem okresu częstego chorowania. Dzieje się tak z uwagi na fakt ekspozycji na wiele patogenów, zwykle po raz pierwszy-a im ich więcej tym większe ryzyko "nabycia" infekcji, ponadto odporność malucha jest jeszcze nie w pełni rozwinięta ze względu na niedojrzały układ odpornościowy.
Oczywiście zawsze należy skonsultować dziecko z pediatrą, by nie przeoczyć poważnej choroby leżącej u podłoża "chorowitości" naszej pociechy, np. pierwotnych zaburzeń odporności.
Pamiętać też trzeba o możliwości istnienia skłonności do alergii jako przyczyny częstych zachorowań.
Bardzo rozsądny jest zatem Pani zamiar gruntownej oceny stanu zdrowia dziecka przez pediatrę.

Pozdrawiam