Czy mam przerwać psychoterapię?

Czy powinienem przerwać psychoterapię? Mam 22 lata, zdiagnozowano u mnie zaburzenia lękowo-depresyjne (początkowo podejrzewano zespół Aspergera), byłem jednokrotnie hospitalizowany psychiatrycznie, brałem masę leków: sertralinę, fluwoksaminę, mianserynę, alprazolam, kwetiapinę, klorazepat, olanzapinę, wenlafaksynę, klomipraminę, duloksetynę. Leki oczywiście w przypadku mojego zaburzenia stanowią tylko "protezę", ale bez nich nie mam totalnie sił do życia. Obecnie jestem na maprotylinie, która mi pomaga. Od czasu kiedy zacząłem uczęszczać na psychoterapię psychodynamiczną ujawniły się lęki, pojawiły się napady lęku, co skłoniło lekarza do zmian w leczeniu farmakologicznym, później zaś pojawiły się koszmary senne, które trwały aż do momentu przerwania terapii. Nie chodzę na psychoterapię 2 tygodnie i jestem znacznie spokojniejszy, nie mam wahań nastroju ani myśli samobójczych. Czy źle prowadzona psychoterapia może tak szkodzić? Czy jest to moja wina? Bo oczywiście terapeuta broni się, mówiąc, że "nie każdy potrafi korzystać z psychoterapii". Jednak ja zamierzam podjąć się psychoterapii traum EMDR, ponieważ podejrzewam u siebie objawy PTSD, prawdopodobnie doświadczyłem traumy w relacji z mamą oraz z rówieśnikami - w koszmarach sennych często pojawiały się mroczne obrazy mojego podwórka, na którym bawiłem się z dziećmi, a także rozstąpiona ziemia, którą interpretuję jako podzielenie osobowości. Mam momenty, że moje wspomnienia z dzieciństwa i okresu dojrzewania się nie łączą, ponieważ bardzo się zmieniłem będąc nastolatkiem - doświadczyłem traumy, ponieważ jak miałem 11 lat zakolegowałem się z 7-8-letnimi dziećmi, dlatego że mieszkały blisko, ciężko mi było z nimi, wykorzystywali mnie, w pewnym momencie coś we mnie pękło, miałem 14 lat i zerwałem z nimi wszelkie kontakty. Było mi ciężko wrócić później do równowagi, pojawiło się nadmierne myślenie, że "się cofam w rozwoju" itd. Obecnie jednak jest lepiej, ale chciałbym móc to domknąć i rozwiązać na terapii traum. Czy taki rodzaj terapii będzie odpowiedni? Ponieważ psychodynamiczna mi chyba zaszkodziła.

Dzień dobry,

Przed przerwaniem terapii, warto na początek porozmawiać z obecnym psychoterapeutą. Cechą wszystkich terapii wglądowych (czyli takich, w których pojawia się omawianie trudnych doświadczeń z życia, trudnych relacji) jest okresowe pogorszenie nastroju. Pojawienie się objawów, których nie było wcześniej czy większe natężenie objawów (np. lęku) sprzed terapii zdarza się dość często i bywa naturalnym etapem wielu terapii. Stąd warto porozmawiać na ten temat z terapeutą, powinien wyjaśnić Panu, z jakiego powodu się tak dzieje, być może w terapii dotknęli Państwo na tyle trudnych tematów, że pojawiają się wahania nastroju czy lęki przed poruszaniem tych trudnych kwestii. Warto przed decyzją o przerwaniu terapii, najpierw porozmawiać o tym z terapeutą.

Terapia EMDR jest skuteczna w przypadku traum, natomiast i w jej trakcie pojawią się zapewne trudne tematy, które mogą wywoływać różne objawy. Zachęcam do szczerej rozmowy z obecnym terapeutą na temat wpływu terapii na odczuwany przez Pana lęk oraz koszmary senne.