Czy można zmienić godzinę przyjmowania tabletek?

Dzień dobry. Mam na imię Magda. Mam 17 lat i po raz pierwszy zaczęłam zażywać tabletki antykoncepcyjne. Myślę, że wiem dużo o nich, ale nie jestem pewna czy wszystko. Mam parę pytań: -czy tabletki dają 100% pewność nie zajścia w ciążę, jeśli zażywa się je regularnie? Są teraz wakacje, więc zaczęłam zażywać tabletki o godzinie 9 rano, ale gdy zacznie się szkoła nie bardzo będzie mi pasować ta godzina, więc tu pojawia się moje pytanie: czy będę mogła bez żadnych komplikacji po skończeniu pierwszego opakowania zacząć następne zażywając tabletkę o godzinie 20, bądź 21? Proszę o szybką odpowiedź. Pozdrawiam.

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Żadna metoda nie daje 100% pewności. Możesz porównywać skuteczność poszczególnych metod na podstawie tzw. wskaźnika Pearla, który mówi ile procent stosujących daną metodę zachodzi w ciążę w ciągu roku jej stosowania. Tabletki antykoncepcyjne, czy antykoncepcja hormonalna w ogóle, posiadają jedną z najwyższych skuteczności dostępnych metod. Co do pory zażywania tabletek, to możesz spokojnie zmienić godzinę. Dla pewności zacznij kolejne opakowanie po przerwie skróconej do sześć i pół dnia, a nie wydłużonej do 7 i pół dnia, czyli zacznij je zażywać dzień wcześniej, ale wieczorem zamiast rano.

Pozdrawiam serdecznie!