Czy niska temperatura ma wpływ na skuteczność tabletek antykoncepcyjnych?

Witam, spotkała mnie ostatnio dziwna sytuacja, otóż 10 dnia dostałam lekkiego krwawienia, które utrzymuje się już 3/4 dni. Wszystkie pigułki brałam regularnie (no może w 2-3 godzinnych odstępach), a tu taka niespodzianka. Zastanawiam się, czy może mieć na to wpływ sposób przechowywania pigułek - ostatnio byłam zmuszona do 1,5 godzinnego spaceru w temperaturze – 20 stopni, w torebce miałam blister z pigułkami, równo 4 dni po tym dostałam tego krwawienia, zazwyczaj czwartego dnia przerwy dostaję krwawienia z odstawienia (przypadek?). Możliwe, że mróz miał wpływ na działanie pigułek?

Pigułki trzymałam w kosmetyczce w łazience, w której także było dość zimno. Zastanawiam się czy jestem ciągle zabezpieczona, na jakimś głupim forum przeczytałam, że takie krwawienie oznacza za małą dawkę hormonów i można zajść w ciążę. Biorę micro21, a dawka hormonów w nim zawarta jest dość spora. Mam jeszcze jedno pytanie, czy mogę przyspieszyć krwawienie, robiąc wcześniej 7-dniową przerwę? Wyjeżdżam i nie chcę mieć krwawienia, a po łączeniu opakowań bardzo źle się czuję. Dziękuje za odpowiedź.

Witam serdecznie!
Producent podaje, iż preparat należy przechowywać w temperaturze pokojowej. Nie pisze jednak o wpływie temperatury na jakość preparatu. Można jednak zakładać, że zarówno za wysoka temperatura jak i za niska mogą wpływać na skuteczność preparatu. Dla większej pewności może Pani zamienić blister na nowy, a przez najbliższe 7 dni stosować dodatkowe metody zabezpieczenia.
Nie zaleca się odstawiania tabletek w połowie blistra, gdyż tym sposobem wprowadzamy chaos do naszej gospodarki hormonalnej. W podobnych sytuacjach zaleca się rezygnację z przerwy. Ze względu na zaistniałe plamienie i chęć wcześniejszego wykonania przerwy zalecałabym konsultację z Pani ginekologiem, który będzie miał możliwość określenia ryzyka powikłań takiego postępowania.
Pozdrawiam