Czy stany depresyjne mają związek z rzuceniem palenia?

10 dni temu rzuciłem palenie. Z dnia na dzień. Rzuciłem, ponieważ miałem dolegliwości żołądkowe i takie rozdrażnienie ogólne. Stwierdziłem, że w niczym dalej mi one nie pomagają i je rzuciłem. I niestety odkąd je rzuciłem - czuję się coraz gorzej. Uczucie stresu, zdenerwowania nie odpuszcza w ogóle. A najgorsze, że od 4 nocy po rzuceniu palenia budzę się spocony w środku nocy i nie mogę już zasnąć ze słyszeniem bicia serca (kołataniem?). Jestem niedospany, nerwowy, rozdrażniony. Zbadałem serce - EKG i Echo - wyniki są OK, do tego krew oraz USG brzucha - nic nie wzbudziło niepokoju lekarzy. Byłem w nocy nawet na SOR. Biorę teraz: PERSEN FORTE (po 2 tabletki) oraz na noc MELATONINĘ 5 mg - i od dwóch nocy na szczeście zacząłem spać w miarę normalnie. Bo już się nie budzę i nie śnią mi się głupoty. Ogólnie mam bardzo stresujący okres w życiu, może nawet od dłuższego już czasu jakieś stany depresyjne, ale czy rzucenie palenia mogły je wzmóc? Nasilić? Jeśli tak, jak długo jeszcze to potrwa :( Na pewno do palenia nie wrócę. Mam 41 lat. Paliłem od 15 lat.
MĘŻCZYZNA, 41 LAT 7 miesięcy temu

Dzień dobry, jednym ze skutków odstawienia nikotyny może być drażliwość, niepokój, zaburzenia snu. Warto zauważyć, że złożyło się tu kilka czynników - przewlekły stres, nadwyrężony stan psychiczny i dodatkowo objawy odstawienia nikotyny. Warto rozważyć pracę nad lękiem (opisywane objawy w nocy mogą sugerować ataki paniki). Proszę spróbować relaksacji/medytacji (jest mnóstwo materiałów online - np. kanał @ChodźnaSłówko na YouTube lub aplikacji na telefon) i wsparcie psychologiczne celem lepszego zrozumienia przeżywanych trudności. Pozdrawiam i życzę powodzenia