Czy ta dieta oparta na jajkach może mi zaszkodzić?

Witam. Po konsultacji z dietetykiem klinicznym mam diete, ale najczęstszym ptoduktem są jajka. Okolo 10-12 tygodniowo. Zas lekarz internista stwierdzil ze taka dieta jest szkodliwa bo bede miala wysoki choresterol i zapcha mi zyly. A dietetyka mam za dwa tygodnie do kontroli. Wiec pytam czy dieta mi moze zaszkodzic? Prosze o odpowiedź

Dzień dobry,
jaja są produktami o wysokiej wartości odżywczej oraz wysokim współczynniku sytości, dlatego też chętnie wykorzystywane są przy dietach redukcyjnych.
Osobom zdrowym spożycie jaj można zalecić w ilości ok. 7-9 sztuk tygodniowo.
Natomiast osoby, które borykają się z chorobami dietozależnymi jak na przykład otyłość, nadciśnienie, hipercholesterolemia, cukrzyca typu 1 lub 2 - powinny ograniczyć spożycie jaj. W tej grupie osób spożycie jaj należałoby ograniczyć do od 3-4 sztuk tygodniowo.

W zależności czy jest Pani osobą zdrową, czy cierpi Pani na wymienione jednostki chorobowe należałoby się kierować ograniczeniem spożycia jaj.

Oczywiście dieta powinna być urozmaicona i bogata w produkty z różnych kategorii grup produktów spożywczych, dlatego tez, jeśli głównym źródłem białka w Pani diecie są jaja, warto wyłoby wprowadzić również inne alternatywne rozwiązania.

Niemniej jeśli Pani współpracuje już z dietetykiem należy z nim konsultować wszelkie odstępstwa od diety, pytania i uwagi.

Życzę wszystkiego dobrego i pozdrawiam serdecznie,
mgr Agata Przytuła
http://agataprzytula.pl/