Czy to może być gronkowiec?

Proszę o pomoc w interpretacji wyniku badania cytol. bł. śluz. nosa u dziecka 5 lat. "Duża ilość neutrofili (40% i 60%) i wzrost komórek kubkowych (20% i 20%) świadczy o procesie zapalnym oraz o przewlekłych procesach uszkadzających nabłonek. Część komórek nabł. płaskiego ulega metaplazji płaskonabłonkowej, które również świadczy o przewlekłym stanie zapalnym wywołanym różnymi czynnikami zewn. i o procesie reparacyjno-regener." Badanie zlecone przez alergologa (długo podejrzewano katar alergiczny, ale testy skórne wyszły niejednoznaczne, a z krwi nic nie wyszło. W powyższym badaniu eozynofili 0%. Córka ma przedłużające się katary, o różnej konsystencji, ale często wodniste. Jest po adenotonsillotomii. Odstawione ma wszystkie leki, syropy (brała antyhistaminowe, Singulair itp.), kończy 3 opkakowanie Entitisu. Nigdy nie ma problemów z gardłem. Czy to może być gronkowiec?

Lek. Michał Lenard

Objawy mogą mieć przyczynę bakteryjną. Jeżeli jeszcze nie był wykonywany wymaz z nosa i gardła, to warto wykonać takie badanie. Wynik powinien ocenić lekarz leczący dziecko, który zdecyduje o dalszym postępowaniu. Pozdrawiam!