Czy to wszystko może być przyczyną chorych zatok?

Witam. Mam zapalenie wszystkich zatok(opis rezonansu) i polipy. Zmagam się z wiecznym katarem i zapchanym nosem. Mam szumy uszne. Nie raz zdarzają sie piski.Od nie dawna zaczely dokuczac mi bole skroni. Ktore nie przechodzą od kilku tygodni. I po za tym czesto robi mi się słabo i mam zawroty głowy. Czy to wszystko może być przyczyną chorych zatok?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

zapalenie zatok to zapalenie błony śluzowej wyściełającej zatoki przynosowe i nos. Niestety ze względu na umiejscowienie oraz kontakt z powietrzem zatoki są narażone na infekcje. Mogą je wywołać bakterie i wirusy, rzadziej grzyby. Objawy zapalenia zatok są zróżnicowane, w zależności od tego, w których zatokach przynosowych pojawił się stan zapalny. Stan zapalny wewnątrz zatok powoduje ich obrzęk, co ogranicza ich drożność, powoduje bóle głowy lub uczucie ucisku. Ból zatok zwiększa się przy nacisku danego miejsca. Zatem dolegliwości, które Pani opisują wydają się mieć związek z stanem zapalnym zatok. Z Pani wpisu wynika, że ta sytuacja ma już charakter przewlekły i konieczne jest zastosowanie skutecznego leczenia. Czy stosuje Pani płukanie zatok? W aptekach bez problemu kupi Pani gotowe zestawy. Dzięki temu zabiegowi oczyści się nos i zatoki z zalegającej wydzieliny i innych zanieczyszczeń. Do płukania zatok można wykorzystać sól fizjologiczną lub wodę morską. Powinny wtedy choć częściowo ustąpić dolegliwości bólowe głowy.

Warto też spróbować medycyny naturalnej i stosować gorące kąpiele, inhalacje ziołowe, gorące kompresy i saunę. W chłodne i wietrzne dni nie należy chodzić bez czapki, gdyż zatoki lubią ciepło. Noszenie nakrycia głowy to podstawa dbania o nie. Ponadto dobrym pomysłem jest wzmacnianie odporności, aby nie zapadać często na przeziębienia.

Wskazana także byłaby wizyta u laryngologa, ponieważ szumy w uszach, o których Pani piszę, mogą być niepokojącym objawem jakichś powikłań. Życzymy zdrowia i zapraszamy do lektury artykułów na temat przez Panią poruszony:

https://portal.abczdrowie.pl/zatkane-zatoki-przyczyny-badania-leczenie

https://portal.abczdrowie.pl/zapalenie-zatok

https://portal.abczdrowie.pl/zatoki

https://portal.abczdrowie.pl/jak-dbac-o-zatoki

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.