Jak zagęścić włosy rzadkie genetycznie?

Mam 19 lat, jestem dziewczyną. Od pewnego czasu zastanawiam się, czy jeżeli w rodzinie wszyscy mają włosy rzadkie to jak zagęścić włosy moje, czy to w ogóle jest możliwe? Gdy byłam dzieckiem miałam grube i długie włosy z czasem zrobiły się rzadkie, a zależy mi żeby je zapuścić na długość do pasa, ale takie włosy gdy są cienkie dziwnie wyglądają. Jak zagęścić takie włosy? Dodam, że farbuję włosy, ale prosiłabym o poradę jaka farba jest najdelikatniejsza dla włosów, co powinna zawierać, a czego nie. Byłam u dermatologów, ale nie umieją nic zrobić, przypisują leki, które nie pomagają. Chciałabym wiedzieć jak zagęścić włosy, ale powoli tracę wiarę w to, że to jest w ogóle możliwe. Mam wrażenie, że niedługo wyłysieję, ponieważ widzę wypadające włosy. Proszę mi pomóc, mam niedługo studniówkę i zależy mi żeby ładnie wyglądały.

Witam serdecznie,

Niestety trudno wpłynąć na geny. Jeżeli wszyscy w rodzinie mają rzadkie włosy oraz podobne występują u Pani raczej nie ma wielkiej nadziei, że staną się gęste i grube. Można natomiast starać się wpłynąć na te włosy, które są aby wyglądały jak najpiękniej i były zdrowe.

Podstawą jest oczywiście zdrowy styl życia - urozmaicona dieta, przyjmowanie odpowiedniej ilości płynów, systematyczny aktywność fizyczna. Wskazana jest również suplementacja witamin i minerałów koniecznych do budowy włosa (liczne preparaty dostępne w aptekach bez recepty).

Farbowanie właściwie bez względu na rodzaj stosowanych farb strukturę włosa osłabia. Zawierają one liczne sztuczne związki chemiczne w tym aromatyczne aminy, które mają niekorzystny wpływ nie tylko na strukturę włosa. Bezpieczne są naturalne barwniki, na przykład henna.

Wiele rad na temat pielęgnacji znajdzie Pani w naszym portalu, między innymi w poniższych artykułach:

http://portal.abczdrowie.pl/srodki-kosmetyczne-na-lysienie#12936348719841&250Xwidget-1293634871484

http://portal.abczdrowie.pl/srodki-kosmetyczne-na-porost-wlosow#12936349161871&250Xwidget-1293634915750

http://portal.abczdrowie.pl/domowe-sposoby-na-lysienie#12936349680621&250Xwidget-1293634966437

Pozdrawiam

Magdalena Mroczek

Łysienie w Pani przypadku to najprawdopodobniej tzw. łysienie związane z genetyką. Włosy stają się cieńsze i mają postać meszku. Przerzedzanei sie włsoów w łysieniu tego typu może występować wcześnie i zaczynać się już w wieku 16-18 lat. Tego typu łysienie występuje rodzinnie. Rodzinne występowanie stwierdza się aż w dwóch trzecich przypadków.
Łysieniu typu męskiego często towarzyszy, a najczęściej poprzedza je łupież, tworzący na skórze głowy żółtawe strupy oraz nadmierne wydzielanie łoju. W niektórych przypadkach, kiedy lekarz ma wątpliwości może wtedy zalecić wykonanie trychogramu czyli badania, które pokazuje ile włosów znajduje się w poszczególnej fazie wzrostu.

Jeśli chodzi o domowe sposoby na zagęszczenie włosów to stosuje się płukanki ziołowe oparte na lawendzie i melisie. Poza tym można stosowac równiez płukanki miodowe. Można stosowac odżywki i masło kokosowe. Każda farba do włosów obciąża włosy. Lepiej stosowac hennę. Jeśli włosy rzadkie występują rodzinnie, to tylko w niewielkim stopniu można poprawić ich wygląd. Czasami pomocny moze być też zwykły masaż głowy, kótry poprawia ukrwienie skóry głowy i porost włosów.

Łysienie mogą też powodować niedobory witamin i mikroelementów, choroby autoimmunologiczne tj. toczeń, niedoczynność tarczycy, cukrzyca, niektóre zmiany hormonolne, a także niektóre leki, w tym leki stosowane w przebiegu nadciśnienia tętniczego oraz depresji. Może Pani łykać cynk i inne preparaty witaminowe Najlepiej jednak leczenie zacząć od wizyty u dermatologa. Trzeba upewnić się, że przerzedzenie włosów nie wynika z innych przyczyn. W tym celu potrzebne jest badanie i wywiad.