Czy wzięcie tabletki o działaniu osłonowym zmniejszyło skuteczność tabletki antykoncepcyjnej?

Witam! Mam pytanie związane z antykoncepcją hormonalną, być może wyda się ono dziwne, ale jestem bardzo wyczulona i chcę żeby wszystko działało jak należy. Od jakiś 2 lat biorę regularnie stediril 30, koleżanka namówiła mnie, żebym dokupiła asequrelle, tak też zrobiłam. Po pobieżnym przeczytaniu ulotki wzięłam asequrelle jednocześnie z pierwszą po krwawieniu tabletką stedirilu i później doczytałam na ulotce, że powinnam asequrelle wziąć przynajmniej 2 godziny później. Mało tego, zawiera wyciąg z dmuchawca, który może osłabiać działanie antykoncepcji. Teraz nie wiem, czy powinnam wziąć dodatkową tabletkę stedirilu, czy wystarczy ochrona w postaci prezerwatyw, a może od jednej tabletki asequrelli nic się nie stanie? Zanim przyjmie mnie lekarz ginekolog minie kilka dni. Bardzo proszę o szybką odpowiedź. Pozdrawiam.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Udowodniono, że z ziół wpływ zmniejszający skuteczność tabletek ma dziurawiec. Co do innych ziół, interakcja taka raczej nie ma miejsca. W ulotce przyjmowanego przez Panią preparatu producent podaje, że nie wpływa on na skuteczność antykoncepcji hormonalnej. Proszę więc się nie niepokoić - może Pani dalej przyjmować oba preparaty i nie ma potrzeby stosować dodatkowego zabezpieczenia.

Pozdrawiam serdecznie!