Depresja i nerwica lękowa. Co robić?

Witam. Mam 31 lat, od 4 lat leczę się na nerwicę lękową. Zaczęło się to rok po porodzie. Cały czas w ciągu tego okresu brałam leki, z jedną przerwą 2 miesiące. Raz większe dawki leku, raz mniejsze, w zależności jak się czułam. Ale bez leków bym nie mogła. Moje złe samopoczucie i nerwowość nasilały się zawsze przed okresem, wtedy czasem nie mogłam sobie poradzić z nerwami. Ostatnio doszły bezsenność, płaczliwość, poczucie beznadziejności, bezradności. Mój psychiatra zdiagnozował to jako depresję. Obecnie schodzę z leku przeciwlękowego, a będę rozpoczynała leczenie lekiem przeciwdepresyjnym. Na moją depresję znacząco wpływa praca, a może raczej to ona ją spowodowała. Szczególnie jedna osoba, która jest moją nadwładną. Śni mi się ona po nocach. To jest moja zmora. W weekend wszystko może być dobrze, a jak przychodzi niedziela wieczór, to się zaczyna. Gwarantowana bezsenna noc. Coraz częściej biorę zwolnienia z pracy. W takim wypadku ciężko powiedzieć, czy leki mi pomogą. Może powinnam zwalczyć przyczynę. Może powinnam się zwolnić z pracy. Sama nie wiem. Czy leki pomogą mi na tyle, żeby pracować z tą osobą normalnie, normalnie spać itp.?

Witam Panią!

Leki leczą objawy, ale nie leczą ich przyczyny. Z Pani opisu wynika, że już dawno powinna Pani podjąć pracę nad lepszym radzeniem sobie ze stresem, nad lepszymi metodami rozwiązywania problemów m.in. w pracy. Lęk samoczynnie nie minie, może się wyciszyć, ale będzie w Pani drzemał i zawsze będzie istniało niebezpieczeństwo, że w którymś momencie da o sobie znać. Dlatego w leczeniu wszelkiego rodzaju nerwic niezmiernie istotną rolę odgrywa psychoterapia, gdyż dopiero po dotarciu do prawdziwego źródła lęku, można rozpocząć odpowiednią pracę nad jego zlikwidowaniem.

Zwolnienie z pracy prawdopodobnie rozwiąże problem z przełożoną, ale czy ma Pani pewność, że w kolejnej pracy będzie lepiej? Stosując metodę ucieczki, utwierdzi się Pani w przekonaniu, że nie potrafi Pani radzić sobie z problemami, co jest idealnym podłożem do dalszego rozwoju lęku.

Nerwica bardzo lubi współwystępować z depresją, co gorsza, objawy nerwicy nasilają objawy depresji i na odwrót, dlatego bardzo ważne jest podjęcie odpowiedniego i kompleksowego leczenia. Ze względu na powyższe, szczerze namawiam Panią do podjęcia psychoterapii. W leczeniu wymienionych przez Panią zaburzeń najlepsze efekty przynosi terapia poznawczo-behawioralna.

Pozdrawiam i życzę szybkiego powrotu do zdrowia!