Dlaczego mam lęk przed wieloma osobami?

Witam! Ja bardzo chcialabym prosić o odpowiedź, nie wiem co mam robić. Od kilku tygodni mam taki lęk np przed rodzicami.. Przed osobami których nie znam.. Czuje lek jak mam iść gdzies gdzie nikogo nie znam bo boje sie ze zaczna na mnie patrzeć ze beda mnie oceniac.. Mam problem ze skupieniem sie.. Mniej jem.. Stracilam zainteresowanie wszystkim co lubilam.. Jestem beznadziejna..do niczego w zyciu nie dojde.. Mam mysli samobójcze.. Kolatanie serca.. Bole glowy.. Zawroty.. Raz jestem radosna a pod koniec dnia staje sie rozdrazniona..krzycze..wszystko mnie denerwuje.. Mialam iść ostatnio do sklepu oddać produkt.. Ale kiedy szlam zaczelam sobie myśleć że Pani mnie oceni.. Że bedzie sje na mnie dziwnie patrzyla.. Że wysmieje mnie i setki innych mysli..stanęłam czulam szybkie bicia serca. Duszność.. Poty.. Bol glowy i nie mogłam zrobić kroku.. Po prostu nie poszlam.. Przepraszam czy może wiecie co mi jest.?

Witam,
wskazane jest wsparcie psychoterapeutyczne, psychoterapia poznawczo - behawioralna.
Zaburzenia nerwicowe, związane ze stresem i pod postacią somatyczną często objawiają się np. tachykardią (przyspieszonym biciem serca) i podwyższone ciśnienie krwi, inne objawy to; nerwobóle, uczucie zdenerwowania, drżenie, napięcie mięśniowe, pocenie się, zawroty głowy, ucisk w klatce piersiowej, klucha w gardle, suchość w jamie ustnej, problemy gastryczne, przyspieszony oddech w wyniku pobudzenia układu autonomicznego (współczulnego). Lęk jest reakcją pojawiającą się w sytuacji, w wyniku interpretacji przez osobę zagrożenia, wyróżniamy aspekt; poznawczy (myśli, wyobrażenia), fizjologiczny (doznania w ciele) oraz behawioralny (odnosi się do zachowania).
Wszystkie te czynniki wzajemnie na siebie oddziaływają wywołując stany lękowe. Aspekt fizjologiczny jest instynktem samozachowawczym, czyli reakcją organizmu w odpowiedzi na zagrożenie, mobilizuje organizm do walki lub ucieczki, w wyniku pobudzenia układu współczulnego (autonomicznego). Aspekt poznawczy bazuje na myślach, wyobrażeniach o treści negatywnej, występuje pierwotnie w stosunku do emocji i aspekt behawioralny - to są przejawiane zachowania, Lęk można zniwelować na dwa sposoby: zmniejszając poczucie zagrożenia (farmakologicznie) lub zwiększając wiarę we własne umiejętności radzenia sobie z trudną sytuacją. Pomocny jest trening relaksacyjny; kiedy jesteśmy fizycznie zrelaksowani – następuje odprężenie psychiczne i odwrotnie, gdy psychicznie się zrelaksujemy – nastąpi odprężenie fizyczne. W Pani przypadku zalecana jest psychoterapia poznawczo - behawioralna, techniki relaksacyjne, psychoedukacja, która pomoże zrozumieć mechanizm powstawania objawów.
Pozdrawiam serdecznie

Witam Panią,
Pani objawy wskazują na zaburzenia lękowe.
Jednak rzetelną diagnozę można postawić tylko podczas
osobistej konsultacji po wnikliwym przyjrzeniu się różnym
sytuacjom i wydarzeniom na przestrzeni Pani życia.
Prawdopodobnie stres lub jakieś przykre
doświadczenia z przeszłości wywołały u Pani
bezpodstawny, a jednak dla Pani przeraźliwy lęk.
Lęk, którego przyczyna często jest nieuświadomiona,
staje się wszechobecny i przyjmuje postać
różnych fobii - stąd u Pani lęk przed kontaktami
z ludźmi, nazywany fobią społeczną lub antropofobią.
Zaburzenia lękowe, w tym fobia społeczna
nie tylko dezorganizują życie, ale też przynoszą
poczucie niepewności i zagubienia, ograniczają
niezależność, hamują aktywność społeczną
i utrudniają normalne funkcjonowanie w społeczeństwie,
zabierając tym samym całą radość życia.
Człowiek, dotknięty fobią społeczną w relacjach z innymi
ludźmi stale doświadcza obezwładniającego lęku
i nieustannie przeżywa katusze.
Zdarza się, że nawet wyobrażenie sobie jakiejś sytuacji
towarzyskiej czy nawet zwykłej rozmowy napełnia
ogromnym lękiem.
Bardzo ważne jest, żeby Pani problem został prawidłowo
zdiagnozowany i żeby Pani rozpoczęła leczenie,
psychoterapię, gdyż fobia ta może doprowadzić
do izolacji społecznej.
Dlatego zachęcam Panią do skorzystania z psychoterapii.
Terapeuta pomoże Pani uporać się zarówno z objawami
jak i przyczynami lęków oraz ich konsekwencjami,
dzięki czemu odzyska Pani spokój i radość życia
Gdyby chciała Pani porozmawiać ze mną o problemie,
to zapraszam do kontaktu.
Istnieje możliwość konsultacji online,
np. za pośrednictwem komunikatora Skype.
Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz
psycholog
konsultacje@psycholog24online.pl
http://psycholog24online.pl