Dlaczego mam to odczucie niepełnego wypróżnienia?

Witam, mam 20 lat i od dawna borykałam się z biegunkami i częstym bólem brzucha, lecz od jakiegoś roku częściej występują u mnie zaparcia i uczucie niepełnego oddawania stolca. Nie odżywiam się zdrowo, choruję na otyłość i niedoczynność tarczycy. Bardzo często czuję przelewanie i bulgotanie w brzuchu. Do tego doszedł mi kłujący ból z tyłu pleców raz po lewej raz po prawej stronie, często boli po posiłku (w okolicach nerek). Często mam wzdęcia oraz gazy i od jakiegoś czasu czuję chwilowe pulsowanie, tętnienie w brzuchu w różnych miejscach. Czy to może być związane z chorobą jelit czy to pulsiwanie w brzuchu może oznaczać coś gorszego jak tętniak? I czy nerki mogą boleć po jedzeniu?

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

przyczyn stanu Pani zdrowia może być wiele. Odnosząc się do dolegliwości związanych z biegunkami i zaparciami, to problem może leżeć w takim schorzeniu jak zespół jelita drażliwego.

Do głównych symptomów zespołu jelita drażliwego (zwanego też IBS) należą w szczególności regularne i częste bóle brzucha oraz biegunki lub zaparcia. Ta choroba ma podłoże w wielu czynnikach, należą do nich między innymi: podatność na stres, problemy z prawidłowym ruchem jelit, nieprawidłowości w układzie odpornościowym, a także nadwrażliwość trzewna. Jest to stan mający charakter przewlekły.

Odnosząc się do bólu okolic nerek, Pani stan powinien zbadać nefrolog. Możliwe, że dolegliwości bólowe są spowodowane kamicą nerkową lub innymi schorzeniami nerek.

Zalecamy też udanie się do gastroenterologa celem wykonania odpowiednich badań (np. USG brzucha, kolonoskopia lub gastroskopia) i postawienia jednoznacznej diagnozy.

W wolnej chwili może Pani zajrzeć do naszych artykułów dotyczących IBS oraz schorzeń nerek:

https://portal.abczdrowie.pl/zespol-jelita-drazliwego

https://portal.abczdrowie.pl/kamica-nerkowa

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.