Dlaczego moje dziecko skarży się na ból brzucha?

Dzień dobry chciałam zapytać czy wdrożyć dalszą diagnostykę , córka lat 3 od roku powiększone węzły chłonne szyjne i pachwinowe USG wskazało na ich odczynowość, przeszła szereg badań w szpitalu wykluczono ( toxoplasmoze , CMV IgM niereaktywne, toxocara ujemny, , glista ludzka szara strefą) córka przebywa rok temu Covid-19 USG brzucha na tamten rok wykazało powiększoną śledzionę wymiary 7 cm po miesiącu 6,5 cm. W tym roku badanie krwi wykazało' HGB norma 12,7 wynik(13,7) HCT norma 37,8 wynik ( 38,3) MCHC norma 34,6 wynik ( 35,8) Zasadochłonne norma 0,6 wynik ( 2) OB 5, reszt wyników morfologii w normie .USG brzucha duża śledziona 7 cm węzły chłonne brzuszne 8 x 4 mm niepowiększona wzrost i waga córki 92 cm 12,8 kg, co jakiś czas córka mówi że boli ją brzuch ale nie wiem czy jest to związane z choroba czy z przedszkolem , w tamtym roku również byłam z córką u hematologa który nie stwierdził nic niepokojącego . Proszę o poradę
KOBIETA, 30 LAT ponad rok temu

Polscy naukowcy stworzyli sztuczną krew. To może być przełom w transplantologii

Naukowcy z Politechniki Warszawskiej opracowali sztuczną krew, która, jeżeli przejdzie fazę testową, może okazać się przełomem w medycynie. Wszystko ze względu na innowacyjne właściwości. - Nasza krew będzie w stanie przenosić tlen, czyli w tym wypadku nie tylko rozcieńczymy, ale zapewnimy jej też podstawową funkcję, jaką jest transport gazów - zapowiada prof. Tomasz Ciach, kierownik Laboratorium Inżynierii Biomedycznej Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Do tej pory ta sztuka nie udała się żadnym naukowcom na świecie. Dlatego wciąż trzeba organizować społeczne zbiórki krwi. Dzięki właściwościom związku, w sztucznej krwi będzie można między innymi przechowywać organy do transplantacji. - Organy, które się pobiera do przeszczepu, bywają otłuszczone bądź uszkodzone, to duży problem. Chcielibyśmy, żeby w czasie ich przechowywania, móc je zregenerować - mówi Agata Stefanek, prezes spółki NanoSanguis S.A. i pracownik Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Wkrótce sztuczna krew będzie testowana na zwierzętach.ZOBACZ TEŻ: Rewolucyjna metoda walki z rakiem

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witamy,

Rozumiemy niepokój o stan zdrowia dziecka. Najważniejszym krokiem byłoby ustalenie dokładnej przyczyny takich dolegliwości i wdrożenie ewentualnego leczenia.

Bardzo dobrze, że wykonano już pewne badania diagnostyczne oraz odbyła Pani wizyty u specjalisty, aby wykluczyć poważniejsze schorzenia.

Na podstawie przedstawionych wyników badań, można by stwierdzić, że choroby zakaźne zostały wykluczone, w tym borelioza, która mogłaby również powodować takie objawy. Odnośnie natomiast wyników morfologii krwi, prawdopodobnie wystąpiła lekka niedokrwistość, o czym mogłaby świadczyć obniżona wartość hemoglobiny oraz MCHC. Na podstawie OB nie powinno się aktualnie stwierdzić stanu zapalnego toczącego się w organizmie.

Przyczyn bólu brzucha oraz powiększonych węzłów chłonnych i śledziony może być wiele. Można by przypuszczać, że przechorowanie Covid-19 mogło w pewien sposób wpłynąć na układ odpornościowy dziecka, co przyczyniło się prawdopodobnie na stan węzłów chłonnych oraz śledziony.

Powiększone węzły chłonne o charakterze odczynowym bardzo często dotyczą stanów zapalnych i infekcji o różnym podłożu.

Z racji odległości, trudno jest jednoznacznie określić przyczynę aktualnego stanu zdrowia Pani dziecka, dlatego też zalecamy ponowną konsultację z lekarzem hematologiem oraz immunologiem. Możliwe, że trzeba będzie wykonać głębszą diagnostykę, aby poznać źródło takiego problemu.

Życzymy Pani dziecku szybkiego powrotu do zdrowia!

Podobna tematyka została przedstawiona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/powiekszona-sledziona-objawy-torbiele-nowotwory-autoagresja

https://portal.abczdrowie.pl/o-czym-swiadczy-powiekszona-sledziona/2

https://portal.abczdrowie.pl/wezly-chlonne

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty