Dlaczego moje miesiączki są bardzo uciążliwe?

Witam, Mam problem z bardzo bolesnym miesiączkowaniem. Pierwszy dzień okresu to dla mnie tragedia. Mdłości, wymioty, biegunka, drażliwy układ pokarmowy( jakby w czasie okresu działał zupełnie inaczej), ból podbrzusza, ból w krzyżu, zimne poty, dreszcze, gęsia skórka, zimno/gorąco, drętwienie rąk i nóg. W kolejnych dniach często się wypróżnianiam, boli mnie tylko brzuch i krzyż, ale umiarkowanie i mam obfite krwawienia.Wcześniej zdarzało mi się miewać takie okresy co 3-4 miesiące, ale teraz zdarza się to coraz częściej. Dodatkowo od około roku, na tydzień przed okresem, bardzo bolą mnie piersi. Sutki robią się w tym czasie mocno czerwone i nabrzmiewają. Przed okresem pojawiają się również wypryski na twarzy w okolicach policzków i żuchwy. Jest to bardzo uciążliwy dla mnie problem dla mnie, bo często przeszkadza mi w wypełnianiu obowiązków związanych z uczelnią czy pracą i psychicznie i fizycznie nie radzę sobie z tym bólem. Mam 22 lata i chodzę do ginekologa od dwóch lat z różną . Na początku moich wizyt okazało się, że mam zbyt krótką szyjkę macicy. Zrobiłam morfologie, TSH i prolaktynę. Wszystko wyszło w normie. W związku z tym ginekolog przepisał mi hormony - provere i jeszcze jakiś, ale nazwy nie pamiętam, żeby ta szyjka jeszcze "urosła". Po dwóch miesiącach podczas kontroli okazało się, że nic to nie pomogło i lekarz przepisał mi mocniejsza dawkę samej provery. Szyjka macicy po tym była już taka jaka powinna byc, a sama bolesnosc miesiaczek zniknęła na kilka miesięcy. Gdy problem powrócił, znów poszłam do ginekologa z problemem bolesnych miesiączek. Zaproponował provere, którą brałam również przez dwa miesiące. Teraz te okropne miesiaczki powróciły. Nie wiem co robić. Dodać mogę jeszcze, że przed braniem tych hormonów mój cykl zawsze trwał 29 dni, a teraz raz 23 a raz 35. Myślę o zmianie ginekologa, jak najszybszym udaniu się na wizytę i zrobieniu większej ilości badań. Z czego może wynikać takie bolesne miesiączkowanie w moim przypadku? Jakie badania krwi warto zrobić? Może w tej sprawie ważna jest konsultacja z jeszcze jakimś innym lekarzem? Proszę o radę. :)

Redakcja abcZdrowie

Witam, Pani problem wskazuje na zaburzenia hormonalne – warto wykonać pakiet badań, ale nie na własną rękę, tylko po konsultacji z ginekologiem endokrynologiem, bo to on będzie wiedział, gdzie szukać przyczyny Pani dolegliwości. Opisane przez Panią problemy zdrowotne mogą mieć związek z zespołem napięcia przedmiesiączkowego – niestety choć dolegliwość ta nadal jest przez wiele osób bagatelizowana, to w niektórych przypadkach stanowi tak duży problem w normalnym funkcjonowaniu kobiety, że tę należy poddać leczeniu hormonalnemu. PMS lub jego poważniejsza postać PMMD to zespół dolegliwości łudząco podobnych do tych, które Pani opisuje. U źródeł zaburzeń leżą właśnie problemy hormonalne. Więcej pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/pms-powazna-dolegliwosc-kazdej-kobiety-czy-blaha-wymowka. W takim wypadku poza leczeniem hormonalnym ważne jest uregulowanie stylu życia (brak stresu, wysypianie się, zrezygnowanie z używek) oraz wprowadzenie właściwej diety. Doraźnie można posiłkować się naparami ziołowymi. O sposobach na łagodzenie objawów zespołu napięcia przedmiesiączkowego przeczyta Pani w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/jak-leczyc-pms. Zaburzenia hormonalne powodujące opisane przez Panią problemy mogą być także spowodowane zespołem polistycznych jajników, zaburzeniami pracy gruczołu tarczycy, niskim poziomem estrogenu. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.