Jak leczyć długą i wodnistą biegunkę?

Witam. Rok temu w okresie wakacyjnym bolalo mnie gardlo i do tego mialem wodnista biegunke na wlasna reke wzialem antybiotyk duomox na gardlo nie pomoglo nadal bylo czerwone ale biegunka trwala az dwa miesiace glodowanie nie pomagalo dopiero po dwoch miesiacach wodnistej biegunki ktora byla 1-2 razy dziennie zrobilem tygodniowa kuracje stoperanem biegunka ustapila calkowicie kolo wrzesnia. dwa miesiace pozniej wykonalem kolonoskopie ktora nie wykazala zadnych zmian w jelicie grubym pani nie pobierala wycinkow bo stwierdzila ze nie ma takiej potrzeby dwa miesiace temu robilem rowniez gastroskopie ktora nic nie wykazala. Od ponad dwoch tygodni znów mam czerwone gardlo choć nie boli mnie jakoś strasznie i znowu mam te biegunkę co rok temu jest to taka zółtawa woda mam tez gazy, kupe oddaje rano jest obifta a pozniej w ciagu dnia wydalam niewielkie ilości takie resztki zdarza mi sie tez wydalic samą wodę przezroczystą taka jak plynie w normalnie kranie kuchennym zadnych bóli brzucha (czasem pod lewym zebrem ale nie jest to ból stały). Czy to moze byc crohn albo wrzodziejace zapalenie? czy to mozliwe ze przeoczyli te choroby jak robilem kolonoskopie? byla ona robiona 26 pazdziernika poltora miesiaca po dwu miesiecznej przygodzie z biegunka w wakacje rok temu ale idac na kolonoskopie juz nie mialem biegunek i choroba mogla byc w remisji... Co mam teraz robic prosze o porade nie chce robic kolejnej kolonoskopi ciezko to przezylem psychicznie i byla robiona niedawno bo 7 miesiecy temu. Od dziecka mialem problemy z gardlem czeste infekcje i antybiotyków najadlem sie duzo na to gardlo. Prosze o odpowiedz co to moze byc bo oszaleje. Aktualnie stoperan daje poprawe na dwa dni potem biegunka i gazy wracaja.

Lek. Wojciech Zygmunt

Istnieje duża szansa, że jest to biegunka wynikająca z infekcji Clostridium difficile, której patogenny szczep skolonizował pana jelita po przyjęciu antybiotyku bez osłony probiotyku. Takie powikłanie może zdarzyć się po każdym antybiotyku. W takim przypadku może dochodzić do rozwoju rzekomobłoniastego zapalenia jelita grubego, które można uwidocznić wykonując kolonoskopie. Z racji iż, wynik kolonoskopii był u pana ujemny można podejrzewać u pana przewlekłe, łagodne zakażenie tą bakterią. Warto wykonać badanie kału w kierunku toksyn A i B Clostridium difficile. Jeżeli będą one dodatnie, wskazane jest leczenie (najczęściej metronidazol 3x500 mg). Jeżeli wynik będzie ujemny będzie pan zmuszony do dalszych poszukiwań przyczyny. Pozdrawiam i życzę zdrowia.