Jak leczyć te trzaski w uszach?

Od ponad miesiąca meczę się z problemami usznymi. Jestem pod opieką laryngologa. Dziś zostały pobrane próbki wydzieliny do badania w kierunku rozpoznania bakterii oraz grzybów drożdż., po czym dokonano płukania. Do tej pory przyjęłam 3 rodzaje antybiotyków - 2 butelki Dicortineffu, butelka Cetraxalu oraz Augumentin w tabletkach. W trakcie leczenia miałam chwilową poprawę, ale problem wrócił po tygodniu (w okresie poprawy ucho było całkowicie sprawne - dokonano przepłukania). Moje objawy to: uczucie zatkanego ucha, "trzaski" w momencie przyciskania płatka ucha, nieustający szum od 3 dni. Nie mam gorączki, czasami czuję lekkie swędzenie skóry przewodu słuchowego oraz ból głowy. Dziś została mi przepisana maść Triderm do stosowania przez 7 dni 2x dziennie i Borasol do przemywania. Moje pytanie: jak bezpiecznie stosować maść oraz borasol? Czy jest szansa na to, że nie stracę słuchu? Strasznie się boję... Bardzo proszę o poradę.

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Rozumiemy Pani niepokój związany z aktualnym stanem zdrowia. Dolegliwości laryngologiczne mogą być trudne do dokładnego zdiagnozowania oraz leczenia. Na pewno na wszystko potrzeba czasu oraz dobrania właściwych preparatów leczniczych.

Aktualnie występujące objawy, takie jak uczucie zatkania oraz słyszane trzaski w uchu, mogłyby wskazywać na infekcję zapalną w obrębie narządu słuchu. Stan zapalny może być na tle wirusowym, bakteryjnym oraz grzybiczym, a dotyczyć ucha zewnętrznego, środkowego, jak również wewnętrznego.

Preparaty, które zostały Pani przepisane, prawdopodobnie powinny pomóc i doleczyć dane schorzenie do końca. Wskazana maść zawiera antybiotyk, który działa na szeroką grupę bakterii. Dodatkowo lek ten działa przeciwzapalnie i obkurczająco. Natomiast lek stosowany do przemywania, ma działanie przeciwgrzybiczne i przeciwbakteryjne. Ten preparat leczniczy można używać tylko miejscowo na zewnętrzne powierzchnie. Po każdorazowym stosowaniu należy dokładnie umyć ręce.

Oczywiście zalecamy Pani, aby ściśle postępować według ulotki leku. W razie wszelkich wątpliwości proponujemy ponowną konsultację z lekarzem laryngologiem.

Życzymy Pani szybkiego powrotu do zdrowia!

Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://parenting.pl/stracila-sluch-w-jednym-uchu-po-lagodnym-przejsciu-covid-19-naukowcy-badaja-wplyw-sars-cov-2-na-sluch

https://portal.abczdrowie.pl/zapalenie-ucha-srodkowgo

A odpowiedzi na podobne pytanie można przeczytać pod poniższymi linkami:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-oznaczaja-trzaski-w-uszach

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-oznaczaja-te-trzaski-w-uchu

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.