Jak leczyć uporczywą zgagę?

Dzień dobry. Od kilku tygodni mam zgaga, która po zjedzeniu czegokolwiek przechodzi.(w tym momencie robie się przeważnie glodny ale nie zawsze i jak zjem to mi przechodzi). Czasami jest to tak upierdliwe ze biorę tabletki(Rennie). Zgaga mam prawie po wszystkim(np. pierogi, kiełbasa, cebula, jakieś sałatki, hot dogi, burgery, kebaby, pączki, drożdżówki, słodycze, jabłka, sok jablkowy itp. a najgorzej po pomarańczowym .) Często jadam fastfood, a większość dań wieczorowych z sosami(ketchup, czosnkowy, sezamowy itp).Wszyscy mi mowią ze bardzo szybko jem i połykam duże kawałki ale tak jestem nauczony. Czy spróbować może jakimiś tabletkami kuracje i brac np. Cały tydzień? Aktualnie jak biorę to doraźnie jak problem występuje te Rennie. Szukałem już diety na zgaga ale te produkty które są w tej diecie też powodują zgage. Nie wiem od czego zacząć.

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Dolegliwość, o której Pan pisze jest dość powszechna i występuje zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn.

Zgaga to uczucie pieczenia i palenia w okolicach klatki piersiowej oraz za mostkiem, promieniujący do gardła. Spowodowana jest cofaniem się treści pokarmowej wraz z kwasem solnym z żołądka do przełyku. Przypadłość ta bardzo często towarzyszy chorobie refluksowej. Nasilenie objawów następuje po spożyciu pewnych produktów, piciu alkoholu, przyjmowaniu niektórych leków oraz niewłaściwego sposobu jedzenia. Jednocześnie stwierdzono, że czynniki stresogenne mogą nasilać tą nieprzyjemną dolegliwość.

Do głównych objawów zgagi można zaliczyć: pieczenie w przełyku, odbijanie, trudności w przełykaniu, mdłości, utratę apetytu oraz kwaśny posmak w jamie ustnej.

Zalecamy wizytę u lekarza internisty lub gastrologa w celu wskazania odpowiedniej kuracji, aby złagodzić występujące objawy. Po badaniu przedmiotowym specjalista stwierdzi, czy konieczne będzie wykonanie gastroskopii.

Leczenie zgagi opiera się przede wszystkim na zmianie diety oraz techniki spożywania posiłków. Bardzo ważne jest przyjmowane pokarmów w sposób regularny i małymi porcjami. Z diety należałoby wyeliminować kwaśne potrawy, soki i owoce, a także ciężkostrawne dania. Farmakoterapia opiera się głównie na stosowaniu leków neutralizujących kwas solny.

Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/zgaga

https://portal.abczdrowie.pl/zgaga-przyczyny-objawy-zapobieganie

https://zdrowie.parenting.pl/zgaga-na-skutek-przejedzenia-co-robic

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.