Jak mam poradzić sobie z takimi atakami?

Witam. Od około roku czasu fatalnie czuje się psychicznie. Zaczęło się od ucisku w klatce, drętwieniu rąk, przyspieszonym tętnie, zawroty głowy. Aktualnie wiem, że to są ataki paniki, lęku. Kilka takich ataków było bardzo mocnych po jednym wylądowałem na pogotowiu. Zrobiłem komplet badań u kardiologa i serce zdrowe. Świadomość tego spowodowała, że te mocniejsze ataki ustąpiły. Niestety od kilku miesięcy znowu nie potrafię myśleć pozytywnie. 90% myśli to myśli pesymistyczne, katastroficzne. W nocy bardzo źle śpię, w dzień znowu jestem nie do życia. Często ciężko mi się oddycha. Dopadła mnie jakaś niechęć do pracy (chodzi mi raczej o konkretne miejsce, zakład w którym pracuje i pracę która wykonuje), nie mam na myśli tego iż najchętniej bym się położył i czekał na pieniądze z nieba. Poprostu drażni mnie to miejsce i ludzie z którymi muszę współpracować. Czuję, że praca wysysa ze mnie resztki chęci do życia, jest to dla mnie dziwne gdyż pracuje tam 20 lat i nigdy nie miałem takiej sytuacji ale powoli nie daje sobie już rady. Niedawno byłem u lekarza rodzinnego, dostałem leki i zwolnienie na 14 dni ale dopadły mnie wyrzuty sumienia, że może wymyślam i przesadzam. Tak naprawdę ciężko mi to wszystko potocznie mówiąc ogarnąć. Z góry dziękuję za odpowiedź
MĘŻCZYZNA, 39 LAT 8 miesięcy temu

Wymaga Pan konsultacji psychiatrycznej. Po skrupulatnie zebranym wywiadzie lekarz określi schemat leczenia. Najpewniej dobrym rozwiązaniem dla Pana będzie psychoterapia. Koniecznie powinien rozpocząć Pan leczenie bezsenności, która nasila zaburzenia nastroju.

Witam Pana,

Jeżeli wszystkie wyniki badań są w porządku, to znaczy, że Pana problem

jest natury psychologicznej.

Objawy, które Pan opisuje, w tym kołatanie serca, duszności, lęk o zdrowie…

mogą sugerować zaburzenia lękowe (nerwicowe) z atakami paniki.

Jednak rzetelną diagnozę można postawić tylko podczas osobistej konsultacji,

po wnikliwym przyjrzeniu się różnym sytuacjom i wydarzeniom

na przestrzeni Pana życia, które doprowadziły do opisanych zaburzeń.

Każdy lęk, również ten o własne zdrowie, przyczynia się do odczuwania

różnych nieprzyjemnych objawów somatycznych.

W konsekwencji, ludzie cierpiący na zaburzenia lękowe, mogą odczuwać

różne objawy wywołane rozchwianiem równowagi układu wegetatywnego,

m.in. przyspieszony oddech, uczucie duszności, ból w okolicach serca,

kołatanie serca, przyspieszone tętno, zawroty głowy i wiele innych

dolegliwości, które jeszcze bardziej potęgują ich lęk.

Jednak koncentrowanie się nawet na niewielkich dolegliwościach

powoduje, że lęk o zdrowie i o własne życie narasta i co raz trudniej

go ujarzmić, a to może doprowadzić nasilania objawów.

Żeby Panu pomóc, trzeba poznać dokładnie naturę Pana problemu,

dotrzeć do przyczyny Pana lęków o zdrowie i na tej podstawie opracować

właściwą metodę terapii.

Zachęcam Pana do podjęcia odpowiedniej psychoterapii.

Terapeuta pomoże Panu uporać się zarówno z objawami jak i przyczynami

zaburzeń lękowych oraz ich konsekwencjami, dzięki czemu odzyska Pan równowagę

wewnętrzną, spokój i radość życia.

Gdyby chciał Pan porozmawiać ze mną o problemie,

to zapraszam do kontaktu.

Istnieje możliwość konsultacji online,

np. za pośrednictwem komunikatora Skype.

Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz,

psycholog,

e-mail: psycholog24x@gmail.com

tel. 505 075 298,

https://psycholog24online.pl/