Jak przygotować się do ciąży mając cukrzycę? Na co zwrócić uwagę podczas jej przebiegu?

Witam. Mam 28 lat i od 10 lat choruję na cukrzycę typu 1, przyjmuję insulinę analogową 3 razy przed posiłkami i na noc. Z poziomem cukru nie mam problemów. Zapadam na częste infekcje górnych dróg oddechowych i dość często muszę zażywać antybiotyki. Przprowadziłam badania krwi: morfologię, jonogram, hemoglobinę HbA1, toksoplazmozę, różyczkę - wyniki wyszły dobrze, jedynie EBV-IgG monoukleoza wyszedł dodatni, więc za kilka mięsięcy mam powtórzyć ten wynik i dodatkowo zrobić IgM.

Chciałabym uzyskać informację, czy jako diabetyk muszę wykonać jakieś inne dodatkowe badania krwi? Jakie są zalecenia dla diabetyków w ciąży? Od którego miesiąca ciąży nie należy wstrzykiwać insuliny w brzuch? Czy podczas ciąży zażywać witaminy takie same jak zdrowe kobiety czy większą dawkę? Czy trzeba nadzorować ciśnienie tętnicze?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Jeżeli zdecydowała się Pani zajść w ciążę, to najważniejszym zadaniem będzie dla Pani utrzymywanie poziomu glukozy na w miarę stałym poziomie, odpowiadającym zdrowej osobie. Zaniedbanie tego może doprowadzić do poważnych konsekwencji - pogorszyć Pani stan zdrowia związany z komplikacjami cukrzycy (oczy, nerki, serce, etc.) oraz zwiększyć szansę na wystąpienie problemów w samej ciąży, takich jak wady wrodzone dziecka, poronienie, zbyt wczesny poród czy zbyt duża lub zbyt mała masa płodu. Badania pokazały, że utrzymywanie poziomu glukozy na stałym poziomie, odpowiadającym zdrowej osobie, jest wystarczającym zabezpieczeniem przed wszystkimi ryzykami dla dziecka.

Kobietom chorym na cukrzycę, a chcącym zajść w ciążę zaleca się ścisłe monitorowanie poziomu cukru już od 3 do 6 miesięcy przed planowanym zajściem w ciążę, a w przypadku niemożności jego uregulowania na stałym poziomie rezygnację ze starań o dziecko. Powinna Pani badać poziom cukru nawet kilka razy dziennie, tak by nauczyć się utrzymywać go na stałym poziomie.

Proszę pamiętać, że zajście w ciążę będzie szokiem dla Pani organizmu, z czym może również wiązać się większe wahanie poziomu glukozy. Największe prawdopodobieństwo wystąpienia wad rozwojowych u dziecka wiążę się z wahającym się poziomem glukozy u matki w pierwszym trymestrze ciąży. Dlatego tak ważne jest utrzymywanie stabilnego, niskiego jej poziomu od samego początku ciąży.

Zalecam również znalezienie ginekologa, który ma dużą praktykę w prowadzeniu ciąż kobiet z cukrzycą. Będzie on wiedział na co zwrócić szczególną uwagę zarówno u mamy jak i u dzecka. Powinna też Pani zwrócić szczególną uwagę na dietę, tak by dostarczać jak najwięcej składników odżywczych i witamin ze źródeł naturalnych, a jednocześnie nie prokurować skoków poziomu glukozy. Należy też bezwględnie zrezygnować z papierosów i alkoholu.

Pozdrawiam serdecznie!