Jakie są zalecenia po tym krwawieniu z nosa?

Jak dlugo trzeba zachowac ostroznosc po krwotoku z nosa ? Dzien dobry, 3 dni temu mialam krwotok z nosa trwajacy ok 40 minut.Dzien wczesniej rowniez pojawilo sie krwawienie ale udalo mi sie je o wiele szybciej zatamowac. Przechodze obecnie infekcje i jestem bardzo oslabiona. Od trzech dni biore tylko zimne prysznice, nie myje twarzy i okolic nosa zeby w razie czego nie naruszyc naczyn i aby krwawienie nie powrocilo . dodatkowo staram sie nie pic i nie jesc goracego, nie dmucham nosa i profilaktycznie na wzmocnienie naczyn biore rutinoscorbin 4 tabletki dziennie. Moje pytanie brzmi jak dlugo goi sie nos po krwotoku i jak dlugo powinnam zachowywac szczegolna ostroznosc zeby miec pewnosc ze krwawienie nie wroci ?

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Wspomniała Pani o nawracających krwotokach z nosa. To dość częsta przypadłość, która może występować zarówno u dzieci, jak i dorosłych, gdzie dodatkowo może wywołać pewien niepokój. Zazwyczaj takie krwotoki nie stanowią większego zagrożenia dla zdrowia i życia, jednak zawsze należałoby skonsultować to z lekarzem, aby odnaleźć przyczynę takiej dolegliwości.

Głównymi przyczynami krwotoków z nosa mogą być między innymi: nadciśnienie tętnicze, miażdżyca, cukrzyca, skazy krwotoczne (hemofilia, małopłytkowość), skrzywienie przegrody nosowej, zbyt długa ekspozycja słoneczna i przegrzanie organizmu, przewlekłe stany zapalne błony śluzowej nosa, niektóre nowotwory, a także unaczynienie nosa. Dodatkowo krwawienia z nosa mogą być potęgowane przez czynniki środowiskowe, jak chociażby suche powietrze oraz uszkodzenie śluzówki nosa przez czynniki chemiczne.

Bardzo często, obecność polipów nosa oraz ziarniaków w przegrodzie nosowej nasilają takie stany.

Istotnie ważnym jest ustalenie przyczyny takich krwotoków. Każdy taki stan należałoby skonsultować z lekarzem internistą lub hematologiem. Specjalista po dokładnym wywiadzie lekarskim zdecyduje o dalszej diagnostyce. Pomocne mogłyby okazać się takie badania, jak: pełna morfologia krwi, CRP, określenie poziomu witaminy B12, żelaza, ferrytyny, AST, ALT, kreatyniny oraz glukozy w surowicy krwi.

Czas gojenia się nosa po krwawieniu to sprawa indywidualna, gdzie wszystko uzależnione jest od stanu zdrowotnego organizmu.

W czasie występowanie krwotoków z nosa, należałoby unikać gorących płynów, jak i kąpieli, a także unikanie bezpośredniego działania promieni słonecznych. Bardzo ważne jest właściwe nawodnienie organizmu oraz suplementacja witaminami z grupy B, cynkiem oraz żelazem.

Życzymy szybkiego powrotu do zdrowia.

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/przyczyny-krwawienia-z-nosa

https://zdrowie.parenting.pl/krwotoki-z-nosa

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.