Jestem dziewczyną, mam 11 lat, 154 cm wzrostu i ważę 48 kg. Czy to za dużo?

Uprawiam sport, jem dużo warzyw, ale i za dużo słodyczy, tak mi się wydaje. Czy ważę za dużo na mój wiek. Jak tak, to czego unikać i jaką dietę stosować?

ponad rok temu

Witam,

według siatek centylowych BMI dla wieku, Twoja masa ciała jest tuż nad granicą normy, na ponad 85 centylu. Dlatego powinnaś zacząć unikać tuczących i niezdrowych przekąsek, które dostarczają tylko duże ilości kcal w postaci cukrów prostych i tłuszczy nasyconych (które nie są korzystne ani dla naszego zdrowia ani do utrzymania szczupłej sylwetki).

Pamiętaj jednak, że jesteś w wieku dojrzewania i nie powinnaś stosować popularnych diet odchudzających, zwłaszcza na własna rękę. Najlepiej zapoznaj się z nawykami zdrowego żywienia i postaraj do nich zastosować. To pierwszy krok do prawidłowej masy ciała. Pamiętaj jednak, że zdrowe odżywianie to nie dieta i nie ma określonego czasu, to styl życia, który powinien Ci towarzyszyć cały czas.

Powinnaś unikać:
- słodyczy;
- wody smakowej, napojów gazowanych, napojów słodzonych, nektarów;
- serków topionych i typu fromage, które mają bardzo dużo tłuszczu (zastąp je serem twarogowym chudym i półtłustym, sporadycznie żółtym, serem feta light, serkami wiejskimi light);
- jogurtów owocowych (zastąp je naturalnymi z dodatkiem świeżych owoców);
- bułek i pieczywa pszennego białego (zastąp go pieczywem pełnoziarnistym lub graham);
- unikaj produktów smażonych i w panierce.

Więcej dowiesz się z artykułu http://portal.abczdrowie.pl/dieta-dla-nastolatka oraz http://portal.abczdrowie.pl/buduj-dobre-nawyki

Pamiętaj też o regularnej aktywność fizycznej. Osobiście polecam pływanie, które uelastycznia cale ciało i nadaje mu smukłych kształtów. Dodatkowo zajrzyj na stronę http://portal.abczdrowie.pl/cwiczenia i ćwicz w domu.

Pozdrawiam