Lekka niedokrwistość po porodzie

Wbc 5,41, rbc 4,93, hgb 12,3, hct 38,9, mcv 78,9, mch 24,9, mchc 31,6, plt 374, rdw-sd 53,3, rdw-cv 19,1, p-lcr 43,2, pct 0,46, neut 2,2 <40,6%>, lymph 2,57 <47,5%>, mono 0,47 <8,7%>, eo 0,14 <2,6%>, baso 0,03 <0,6%>, alt 24,2, asp 21,0, bilirubina 0,4, mocznik 36,9, cholesterol 181, kreatynina 0,7, glukoza 72, trójglicerydy 33, żelazo 66 mg, na 145, k 4,22, OB 5. Mam 25 lat, trzy miesiące temu urodziłam córkę, po porodzie lekka niedokrwistość, przyjmowałam, a właściwie miałam przyjmować lek dwa razy dziennie. Wzięłąm jedynie jeden listek, ponieważ miałam zaparcia. Przez ostatni miesiąc brałam witaminę B12, ponieważ kiedy w listopadzie robiłam sobie wyniki, to były następujące: wbc 4,94, rbc 4,6, hgb 11,3, hct 37,1, mcv 80,7, mch 24,6, mchc 30,5, plt 432, rdw-sd 51,2, rdw-cv 18,9, p-lcr 0,51, neut 2,32 47%, lymph 2,15 43,5%, mono 0,33, 6,7%, eo 0,11, 2,2%, baso 0,03, 0,6%. Czy powyższe wyniki świadczą o jakiejś poważnej chorobie? Mam na myśli nowotwór.

Witam serdecznie!

Wyniki są w porządku. Poziom hemoglobiny uległ zwiększeniu, poziom żelaza jest dobry. Proszę pamiętać o diecie bogatej w żelazo oraz przyjmowaniu preparatów witaminowo-mineralnych, szczególnie jeśli karmi Pani piersią. Najlepiej przyswajalne źródło żelaza to czerwone mięso, na drugim miejscu - drób (indyk, kurczak). Dania mięsne warto komponować z warzywami lub sokiem owocowym (np. pomarańczowym - ze zwględu na zawartość witaminy C, która zwiększa wchłanianie żelaza).

Z warzyw - najwięcej żelaza jest w fasoli, soi, zielonej sałacie - aczkolwiek znacznie gorzej przyswajalne niż z mięsa. Inne pokarmy dość bogate w żelazo to: pieczywo ciemnoziarniste, suszone owoce, tłuste ryby (makrela, sardynki), płatki śniadaniowe.

Zwiększonym odsetkiem limfocytów też bym się zbytnio nie przejmowała. Istotna jest bezwględna liczba poszczególnych rodzajów krwinek czerwonych (liczba we krwi wyrażona w tys./l), lub rozmaz ręczny (nie automatyczny z aparatu). Przewaga limfocytów w rozmazie mogła być efektem nawet banalnej infekcji wirusowej. Może Pani powtórzyć badanie za 2-3 tygodnie i poprosić o rozmaz ręczny.

Pozdrawiam serdecznie