Na co mogą wskazywać te objawy gastryczne?

Dzień dobry. Od około miesiąca mam problemy z jelitami. Rano i wieczorem pojawiają się nadmierne gazy. Do tego stolec - wyprozniam się 3/4 razy dziennie, pierwsze 2/3 wypróżnienia są normalne, stolce dość grube, ostatnie wypróżnienia to stolec ołówkowaty. Wyczytałam że cienki stolec jest objawem raka jelita grubego I jestem przerażona. Czy przy nowotworze cienki stolec byłby cały czas, czy mógłby występować na przemian z normalnymi? Wizyta u gastrologa z podstawowymi badaniami i usg nic nie wykazała. Od kilku tygodni Mam bardzo dużo stresu, praktycznie cały czas jestem w stresie, myśl o poważnej chorobie mi nie pomaga, mam dopiero 23 lata. Dodatkowo mam nerwicę. Czy moje objawy mogą być ze stresu, czy to może być nowotwór?
KOBIETA, 23 LAT 5 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

wygląd Pani stolca może, ale nie musi budzić jakichś zastrzeżeń. W pytaniu pisze Pani, że w ciągu dnia pojawia się kilka wypróżnień (łącznie około 4). Mniej więcej połowa wygląda normalnie, a pozostałe są dosyć cienkie. Nie podaje Pani objawów w postaci silnych bólów brzucha, gorączki czy krwawień. Oczywiście ich obecność mogłaby sugerować jakieś zmiany w jelitach, ale niekoniecznie nowotwór. Często zmiana wyglądu stolca jest związana też ze stanami zapalnymi czy częstotliwością wypróżnień. Wykonała Pani także już konsultację gastrologiczną. W badaniach, które zostały wykonane, nie było nieprawidłowości. Dodatkowo pisze Pani, że cierpi na nerwicę. Ta choroba niestety daje wiele objawów somatycznych. Często w postaci właśnie bólu brzucha, częstych wypróżnień, a nawet biegunek oraz mdłości i wymiotów. Zaznaczyła Pani, że w ostatnim czasie pojawia się dużo sytuacji stresowych. Możliwe, że to zaostrza objawy ze strony przewodu pokarmowego. Z tego też względu warto zastanowić się nad konsultacją z lekarzem prowadzącym leczenie nerwicy. Czasami wdrożenie dodatkowej terapii albo leków pomaga zniwelować uciążliwe dolegliwości.

Jeśli natomiast wystąpiłyby symptomy ze strony przewodu pokarmowego wymienione powyżej, to można ponownie rozważyć konsultację gastrologiczną i rozszerzenie diagnostyki o badania obrazowe w tym TK czy gastroskopię i kolonoskopię. Ponadto można też skontrolować poziom kalprotektyny w stolcu oraz enzymów trawiennych. Zachęcamy zatem do obserwacji organizmu i ewentualnego kontaktu z lekarzem. Serdecznie pozdrawiamy i życzymy szybkiego powrotu do dobrego samopoczucia.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce: https://portal.abczdrowie.pl/czarny-kal-kolor-kalu-stolec-smolisty-inne-kolory

https://portal.abczdrowie.pl/bristolska-skala-uformowania-stolca https://portal.abczdrowie.pl/objawy-nerwicy

https://portal.abczdrowie.pl/nerwica

https://portal.abczdrowie.pl/somatyzacja-objawy-somatyczne

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.