Napady strachu podczas snu

witam mam problem który trwa już długi okres czasu a mianowicie podczas mojego snu mam przerażające chwilowe i krótkotrwałe napady takiego strachu np śni mi się ze nagle łózko na którym śpię się rozwaliło i spadam ... jest to taki stan ze potrafię się obudzić i do tego jestem bardzo spocony boje się ze mogę mieć przez to zawal tym bardziej ze mam nadwagę ... nie wiem gdzie mogę się udać z tym problemem proszę o poradę dziękuje i pozdrawiam . mariusz
ponad rok temu

Panie Mariuszu, Nie podaje Pan zbyt wielu szczegółów, ale opisane objawy mogą wskazywać na lęk napadowy zwany też zespołem lęku panicznego. Przejawia się silnym i niespodziewanym atakiem paniki, któremu towarzyszą rozmaite objawy fizjologiczne (m.in. szybkie bicie serca, pocenie się, ból w klatce piersiowej i in.). Osoba interpretuje te objawy jako silnie zagrażające – zawał, atak serca, wariowanie – i boi się jeszcze bardziej, przez co nasila sobie objawy fizjologiczne, co z kolei nasila jej lęk. Lęk napadowy można pokonać. Bardzo skuteczna w tej dziedzinie jest terapia poznawczo-behawioralna. Radziłabym udać się na konsultację do specjalisty właśnie o tej specjalności, aby mógł Pan usłyszeć wiarygodną diagnozę. Na rynku jest tez sporo książek nt. lęku, ataków paniki, które być może pomogą Panu poradzić sobie z problemem samodzielnie. Pozdrawiam serdecznie, Marta Dziekanowska

Mgr Marta Dziekanowska

Witam, Lęki nocne są zaburzeniem snu zaliczanym do parasomnii, charakteryzującym się skrajnym przerażeniem oraz czasową niezdolnością odzyskania pełnej świadomości. Leczenie farmakologiczne w tym przypadku nie przynosi oczekiwanych rezultatów. Proponuję konsultację psychologiczną, podczas której uda się ustalić przyczyny występujących ataków. Pozdrawiam.