Nieregularne miesiączki - dni płodne

Witam, moje pytanie dotyczy moich dni płodnych. Zacznę od tego, że brałam tabletki antykoncepcyjne (12msc) i po zaprzestaniu moje cykle wynosiły 40,39,39,30,42 dni. Teraz jestem w 18 dniu kolejnego cyklu. Wczoraj podczas sexu zsunęła sie prezerwatywa. Sęk w tym, że w momencie kiedy się zorientowaliśmy z partnerem prezerwatywa była niemal pusta, a sperma znajdowała się na pościeli obok niej (nie jesteśmy w stanie określić, kiedy to nastąpiło). Rano z pochwy wydobył mi się gęsty lepki elastyczny (budyniowy) blado żółty śluz. Teraz martwię się, że mogło dojść do zapłodnienia, bo nie jestem w stanie określić dnia owulacji, gdyż ostatnie cykle znacznie się różniły. Proszę o odpowiedź.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!
Przy nieregularnych cyklach zalecane jest stosowanie metody objawowo-termicznej, jako najlepszej naturalnej metody antykoncepcji. Dzięki obserwacji śluzu i temperatury można bez problemu określić dni płodne. Metoda kalendarzykowa nie daje takiej pewności. Zasada ta opiera się jednak na następujących wyliczeniach. Od nadłuższego cyklu odejmujemy 11, a od najkrótszego 20, co da nam zakres potencjalnych dni płodnych. Przy takim założeniu Pani dni płodne przypadają między 10 a 31 dniem cyklu. Oznacza to, że do wspomniany stosunek można uznać za ryzykowny.
Biały, gęsty śluz może sugerować zapłodnienie, ale także być przejawem przejścia w drugą fazę cyklu (przy tak nieregularnych cyklach istnieje takie prawdopodobieństwo) czy infekcji.
W obecnej sytuacji pozostaje Pani odczekać minimalny niezbędny czas do wykonania testu ciążowego. Domowe testy ciążowe można wykonać już po 14 dniach od daty zbliżenia. Test z krwi da wiarygodny wynik już po 9 dniach.
Pozdrawiam.