Nocne zrywanie się i przemęczenie a nerwica

Mąż zrywa się w nocy, siada na łóżku tak siedzi. Dojście do rzeczywistości tzn gdzie jest zajmują mu czasami do 10 minut. Te nocne zrywania trwają od dłuższego czasu.Jakiś rok. Kiedyś zdarzały się rzadziej ale teraz co noc. Kiedy pytam co mu się śniło odpowiada że nie pamięta lub nic.Ogólnie jest przemęczony i za bardzo przejmuje się pracą a raczej tym że mu nie odpowiada, zmieniać na razie jej nie chce bo ja jej obecnie szukam. Czy te objawy mogą świadczyć o nerwicy.raczej nie okazuje emocji.
ponad rok temu

Witam serdecznie,
Takie objawy mogą, ale nie muszą świadczyć o zaburzeniu nerwicowym. Jeśli mąż nie uskarża się na nic innego (między innymi na spadek koncentracji uwagi, drażliwość, bóle w różnych częściach ciała, duszność, kołatanie serca) to zrywanie się w nocy jest najprawdopodobniej wynikiem chronicznego stresu, przemęczenia oraz problemów w pracy.
Warto, żeby Pani mąż znalazł po pracy jakieś zajęcie, które zredukuje napięcie nerwowe i stres.
Pozdrawiam

Witam serdecznie. Objawy, które opisuje Pani u męża rzeczywiście mogą mieć podłoże emocjonalne. Czy to nerwica, czy inne zaburzenie można by było określić dopiero po dokładnej rozmowie z mężem. Niewątpliwie jest tak, że sny zawierają w sobie bardzo głębokie, emocjonalne przeżycia, pragnienia, lęki, wspomnienia. To, że Pani pisze, że mąż nie okazuje emocji i nie pamięta snów świadczyć może o tym, że głęboko odsuwa od siebie takie treści, co może tworzyć objawy nerwicowe. Inną sprawą jest Państwa sytuacja rodzinna, materialna, o której Pani nie pisze, a która dodatkowo może zwiększać napięcie, jakie odczuwa mąż. Rozwiązaniem, które bym proponowała jest wizyta u psychoterapeuty, który oceniłby, czy problem męża można by było rozwiązywać przez psychoterapię.

Mgr Katarzyna Garbacz

Takie objawy na pewno świadczą o tym, że maż nie radzi sobie z napięciem nerwowym. Nie musi być to jednak nerwica. Radziłbym przebadać się również neurologicznie. Takie zachowania pojawiają się również w wypadku tzw. sennowództwa. Jest to często wynikeim problemów w przechodzeniu centralnego układu nerwowego ze stanu czuwania do stanu snu i odwrotnie. Pomocne w diagnozie jest tutaj badanie EEG. Dopiero po wykluczeniu przyczyn neurologicznych możemy pomyślec o diagnozie w kierunku nerwicy czy podobnych problemów natury psychologicznej