Pocenie rąk, kłucie między żebrami i omdlenia

Czasem ręce mi się pocą. Mam codziennie podwyższony puls. Kiedyś miałem kłucia kilkusekundowe. A teraz po lewej stronie między żebrami czasem ukłucie, co mnie niepokoi. Do tego dochodzi uczucie tracenia kontaktu z rzeczywistością podobne do omdlenia, jakby w głowie było za dużo tlenu lub za mało, taką metaforę podaję. Ostatnio po lewej stronie w połowie wysokości żeber takie poruszanie się, może migotanie fragmentu skóry, który wyczuwalnie drgnął, lecz to nie bolało i nie było to serce. Piję melisę, biorę multiwitaminę z magnezem, a to nie ustępuje. Czy te drgania skóry można zniwelować? Albo jak pozbyć się tego wrażenia, że zaraz zemdleję, bo to pogarsza koncentrację i rozprasza? Byłem u kardiologa i serce jak dzwon. Niepotrzebnie w życiu się czasem tylko denerwuję i chcę zniwelować te objawy. Dziewczyna mówi, weź sie w garść, bo facet jesteś, a mnie nie obchodzi rozżalanie się nad sobą, tylko usunięcie objawów, omdlenia, potliwości rąk i kłucia na ciele bądź żebrach.

Witam!

Opisane przez Pana objawy mogą być wynikiem rozwoju zaburzeń lękowych. Jednak by można było postawić taką diagnozę, należy wyeliminować możliwość choroby somatycznej. Był Pan u kardiologa. Badania nie wykazały problemów z sercem. Warto teraz skorzystać z pomocy lekarza psychiatry. Dobrze byłoby, żeby opowiedział Pan lekarzowi szczegółowo o swoich problemach, zarówno tych fizycznych (pocenie rąk, kłucie w okolicy serca itp) oraz o psychicznych (łatwe denerwowanie się itd. ). Lekarz będzie mógł ocenić Pana stan psychofizyczny i zlecić odpowiednie badania. Jeśli Pana problemem będą zaburzenia lękowe, warto zgłosić się także do psychoterapeuty. Psychoterapia jest podstawową formą leczenia takich problemów. Pozwala zmniejszać lęk, niwelować objawy fizyczne i uczyć, jak radzić sobie w trudnych, stresujących sytuacjach. Lęk powstaje w psychice, ale jego skutki mogą być widoczne w formie objawów symulujących chorobę somatyczną, nie moją jednak odzwierciedlenia w badaniach i stanie fizycznym organizmu. Oprócz terapii i ewentualnego leczenia farmakologicznego polecam Panu korzystanie z treningów/warsztatów pomagających radzić sobie z trudnościami - radzenia sobie ze stresem, umiejętności społecznych, radzenia sobie z agresją, asertywności, itp. Uczestnictwo w takich zajęciach pomaga wyrażać emocje oraz pokazuje, że można czuć się bezpiecznie z innymi ludźmi. Odpowiednie wyrażanie emocji jest bardzo ważne, ponieważ pozwala stabilizować sytuację psychiczną, odpręża i daje możliwość zmniejszenia wewnętrznego napięcia, które może wywoływać lęki. Zalecany jest również sport i ćwiczenia relaksacyjne. Może Pan spróbować kilku różnych metod (np. ćwiczeń fizycznych, jogi i aromaterapii), by móc wybrać taką, która jest dla Pana najskuteczniejsza. Proszę pamiętać, że do zdiagnozowania problemu potrzebna jest indywidualna konsultacja z lekarzem oraz psychoterapeutą. Korzystając z pomocy specjalistów może Pan zmniejszyć lub całkowicie wyeliminować opisane dolegliwości.

Pozdrawiam