Prawdopodobieństwo wystąpienia komórek rakowych

Witam. Mój ojciec ma 64 lata. Od kilku lat ma problemy z prostatą. Miała robione 2 biopsje - pierwsza ok 1,5 roku temu wykazała prawdopodobieństwo wystąpienia komórek rakowych, druga natomiast ich nie wykazała, wynik był dobry. Wtedy poziom PSA wynosił ok8 ng/ml. Po pół roku od biopsji badanie PSA wykazało poziom niższy, ok 5 ng/ml. Tydzień temu po wykonaniu kolejnego kontrolnego badania poziom PSA wskazał 13 ng/ml... Proszę o radę, co w tej sytuacji mamy dalej robić, czy to jednak nowotwór?

Lek. Artur Jeliński Urolog

PSA nie jest markerm nowotworowym a jedynie specyficznym dla dla prostaty trzeba obserwoawc i kresowa wykonac kontrolne badania podejrzanie nieoznacza rozponania i puki co traktujemy pacinta jak chorego na BPH