Przedwczesne pokwitanie u dziewczynki

Witam, moja 18-miesięczna córeczka ma powiększone gruczoły piersiowe. Po wizycie u endokrynologa około 1,5 miesiąca temu dziecko przeszło na dietę - mięso królika, cielęcina, ryby morskie i praktycznie wszystko co naturalne. Żadnych gotowych dań w słoiczkach, drobiu, pasztetów, wędlin, czekolady i innych. Zostały zlecone również badania krwi oraz USG jajników. Wynik USG - wszystko (wątroba, śledziona, pęcherzyk żółciowy, drogi żółciowe, nerki, pola nadnerczowe, pęcherz moczowy) prawidłowej wielkości i wszystko okej oprócz: pole jajnika prawego dł.11 mm, pole jajnika lewego dł. 15mm. W obu jajnikach pojedyncze bezechowe twory śred. 3,5-4 mm w prawym jajniku i 3,5 mm w lewym jajniku. Wyniki krwi - cea <0.2 ng/ml, fsh 2,6 iu/l, lh <0.100 iu/l, estradiol 10,4ng/l, wbc 7.64 [10^3/ul], rbc 4.27 [10^6/ul], hgb 11.1 [g/dl], hct 32.9 %, mcv 77.0 fl, mch 26.0 pg, mchc 33.7g/dl, plt 317 [10^3/ul], rdw-sd 37.4 fl, rdw-cv 13.7 %, pdw 10.8 fl, mpv 9.7fl, p-lcr 23.6 %, pct 0.31 %, neut 2.49 * [10^3/ul] 32.6 *%, lymph 3.93 *[10^3/ul] 51.4 *%, mono 0.67 *[10^3/ul] 8.8 *%, eo 0.53 +[10^3/ul] 6.9 +%, baso 0.02 [10^3/ul] 0.3%, ig 0.01 [10^3/ul] 0.1%. Niby wszystko w normie, jednak nie wiem, jak zinterpretować dokładnie te wyniki? Torbiele i guzy jajników chyba są wykluczone? Dziecko nie przyjmowało żadnych leków hormonalnych, więc skąd te zmiany w jajnikach? Dziecko rośnie cały czas w takim samym tempie (nie ma gwałtownego wzrostu) i oprócz wyżej wymienionych objawów nic więcej nie występuje. Błagam o pomoc. Czy dieta powinna starczyć, czy trzeba podjąć radykalne działania? Póki co nie widzę żadnej zmiany zmniejszenia piersi. Już sama powoli popadam w depresję. Błagam o jakakolwiek pomoc. Czy to jest normalne, tzw. łagodne przedwczesne dojrzewanie płciowe?

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Zrozumiały jest Pani niepokój, aczkolwiek proszę zaufać lekarzowi zajmującemu się córką. Wyniki badań dziewczynki są rzeczywiście w normie, a doświadczony endokrynolog potrafi zalecić właściwe postępowanie. Proces diagnostyczny - zarówno profil hormonalny, jak i badanie USG, przeprowadzony został właściwie. W dobie modyfikowanej żywności, coraz częściej dostrzegalny jest wpływ diety na zdrowie. Nieprawidłowe żywienie zwierząt hodowlanych, takich jak np. kurczaki, poprzez dodawanie do ich diety estrogenów, powoduje zmiany pokwitaniowe u dzieci, które spożywaja w dużych ilościach mięso takich kurcząt. Myślę więc, że zalecenia lekarza endokrynologa są więc jak najbardziej właściwe. Jeżeli nadal ma Pani wątpliwości, proponowałabym wizytę z dzieckiem u innego specjalisty endokrynologa.