Stres a dolegliwości żołądkowe

Gdy jestem zdenerwowana (np. przed egzaminem) nie mogę jeść, boli mnie brzuch, źle się czuje, muszę korzystać z toalety. Ogólnie mam dolegliwości żołądkowe. Czy to normalne?
ponad rok temu

Mgr Kamila Drozd Psycholog

Witam serdecznie!
Stres, niepokój, napięcie psychiczne może powodować zaburzenia gastryczne i różne dolegliwości żołądkowe (bóle brzucha, biegunkę, mdłości, nudności, wzdęcia itp.). Hormony stresu (kortyzol, adrenalina itp.) wpływają na funkcjonowanie układu neurohormonalnego, a ten odpowiada za funkcjonowanie całego organizmu. Powinna Pani popracować nad relaksacją i technikami radzenia sobie ze stresem. Doraźnie mogą pomóc napary ziołowe, np. z melisy. Zachęcam do przeczytania artykułów: Metody na stres, Zioła na stres.
Pozdrawiam i życzę powodzenia!