Tabletka awaryjna na wszelki wypadek - czy mogę poprosić ginekologa o przepisanie recepty?

Witam, pokrótce zarysuję sytuację, w której się znajduję. Przez dwa miesiące brałam tabletki antykoncepcyjne S***. Obecne mija 3. tydzień od zażycia ostatniej tabletki z blistra. Zrezygnowałam z tabletek nie rezygnując ze współżycia z partnerem. Ciąża w obecnej sytuacji niewskazana. Tutaj rodzi się kilka pytań. Znalazłam w Internecie informację o tym, że po odstawieniu tabletek jest większe prawdopodobieństwo zajścia w ciążę oraz że stosunkowo częściej zdarzają się ciąże mnogie. Czy ja "wspomagając" organizm hormonami przez jedynie dwa cykle również mam zwiększoną płodność? Jestem również ciekawa, czy w takiej sytuacji testy owulacyjne na coś się zdadzą? Zabezpieczenie, które mamy zamiar stosować to prezerwatywa. Jednak wiadomo, nie jest to niezawodna metoda antykoncepcji. Trzeba mieć na uwadze, że może pęknąć, zsunąć się i problem gotowy (biorąc pod uwagę tę zwiększoną płodność to już w ogóle). Sytuacja staje się bardziej nerwowa, gdy zdarzy się to w sobotę, a ginekolog przyjmuje w poniedziałki po południu. Wiem, że tabletkę awaryjną może wypisać każdy lekarz, aczkolwiek jej skuteczność zależy w końcu od czasu. Podobno najlepiej jest przyjąć ją do godziny po ryzykownym stosunku. Uważam jednak, że załatwianie recepty na ostatnią chwilę w nerwach można by zastąpić zdobyciem takiej recepty na wszelki wypadek przed całym zajściem. Czy to możliwe? Czy ginekolog wypisze mi receptę na ten wszelki wypadek? Pozdrawiam serdecznie. Z góry dziękuję za odpowiedź.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Zwiększona płodność po antykoncepcji hormonalnej występuje jedynie w pierwszym miesiącu po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych. W kolejnych miesiącach płodność wraca do normy, a szansa na zajście w ciąża jest taka sama, jak przed stosowaniem antykoncepcji hormonalnej.

Zamienną nazwą tabletki alarmowej jest tabletka 72h po. Nazwa ta wywodzi się z czasu, w jakim należy przyjąć tabletkę, by wykazała swoje działanie. Prawdą jest, że największą skuteczność preparat ten wykazuje w pierwszej dobie po stosunku, a zatem mówimy o pierwszych 24 godzinach.

Tabletka alarmowa wywołuje mieszane uczucia. Jedni lekarze przepisują ją bez większych obiekcji, inni wcale nie są skłonni do wypisywania recept. Prawda jest taka, że tabletka ta zawiera gigantyczną dawkę hormonów powodującą wiele działań niepożądanych. Podanie tabletki powinno mieć zatem miejsce jedynie w ściśle określonych w sytuacjach, w których faktycznie ryzyko ciąży jest wysokie. Ryzyko to może określić jedynie specjalista. Z tego też powodu wątpię, czy ktokolwiek przepisze Pani preparat "na wszelki wypadek".

Pozdrawiam