Analiza wyniku badania EKG i echa serca

Witam! Jakiś czas temu mierząc sobie ciśnienie zaniepokoiło mnie wysoki puls w granicach 100 uderzeń na minutę i postanowiłem zrobić badania. Otóż miałem robione badania, ale przyznam szczerze, że nic z nich nie rozumiem. EKG - Rytm zatokowy miarowy ok. 106/min. Normogram. 24-godzinne monitorowanie EKG metodą Holtera; Holter 12-kanałowy. Rejestracji dokonano przez 24 godziny. Wiodący rytm zatokowy o średnim HR 87/min. Minimalne HR 55/min. o godz. 1:53. Maksymalne HR 148/min. o godzinie 9:23. Zarejestrowano 2 pojedynczych przedwczesnych pobudzeń komorowych oraz 3 przedwczesne nadkomorowe. 15 tachykardii - max. 129/min. trwająca 3 min./HR max. 159 z 4/ok. godz. 9:29. Prawidłowy spadek nocny HR. Bez pauz powyżej 2.5 sec. oraz zmian ST-T.

Miałem robione także echo serca. Wymiary (w rozkurczu w mm): prawa komora 26 Aorta 26 lewa komora 46 op 35 łuk 23 przegroda m-komorowa 7 wst 28 zst 18 tylna ściana L.komory 8 aorta 26 lewy przedsionek 36 prawy przedsionek 32 pień płucny 20 Max przepływ przez zastawkę mitralną 100 cm/s Max przepływ przez zastawkę aortalną 150cm/s Max przepływ przez zastawkę trójdzielną 70 cm/s Max przepływ przez zastawkę t.płucnej 90cm/s Zastawka mitralna bez zmian Zastawka aortalna bez zmian Zastawka trójdzielna śladowa fala zwrotna Zastawka płucna śladowa fala zwrotna Act - 124 Funkcja lewej komory E/A- 1,0 DT- 180 Pozostałe struktury bez zaburzeń krwionośnych EF 65% Otóż mam do Państwa prośbę o opisanie wyżej wymienionych badań. Dostałem także lek do zażywania tzw. betabloker.

Czy moje wyniki badań są złe? Czy będę musiał zażywać leki przez dłuższy okres, czy sytuacja sama wróci do normy? Czy Państwo wiedzą co mi może dolegać? I jak długo może potrwać ewentualne leczenie i jakie badania musiałbym ewentualnie wykonać? I czy moje tętno wróci do normy bez zażywania leków przez dłuższy okres, czy jest to niemożliwe? Co oznacza także stwierdzenie śladowa fala zwrotna i co oznacza ze Max przepływ przez zastawkę trójdzielną wynosi 70 cm/s (czyli jest na granicy normy). Pytam Państwa o to, gdyż kolejki do kardiologa są długie, zaś ja chciałbym wiedzieć co mi właściwie dolega? Bardzo proszę Państwa o odpowiedź. Dodam również, że z moją tarczycą jest wszystko w porządku.

Witam! W przedstawionych badaniach nie uwidoczniono istotnych nieprawidłowości dotyczących rytmu i przewodnictwa, struktury czy czynności hemodynamicznej serca. W badaniu Holter EKG zarejestrowano pojedyncze skurcze dodatkowe co wydaje się mieścić w zakresie fizjologii. W badaniu ECHO zobrazowano kilka lekkich odchyleń od wartości prawidłowych, ale nie są to istotne zmiany. Zaobserwowano śladową falę zwrotną przez zastawki: trójdzielną i płucną, co może sugerować małego stopnia niedomykalność tychże zastawek. Max przepływ przez zastawkę trójdzielną znajduje się w zakresie normy, jego wzrost ponad normę wiąże się zazwyczaj ze zwężeniem zastawki. Podsumowując, przedstawione wyniki badań nie są złe. Jednakże ze względu na przyspieszoną czynność serca zlecono Betabloker. Dzięki przewlekłemu stosowaniu leku częstość akcji serca powinno się zmniejszyć do wartości optymalnych. W opisanej sytuacji ciągle warto poszukiwać przyczyny przyspieszenia rytmu zatokowego. Serca zostało przebadane dość dokładnie, natomiast warto poszukać przyczyn ogólnoustrojowych jak np. nadczynność tarczycy, którą wykluczono. Warto uwzględnić również np. zaburzenia elektrolitowe, stres, niedokrwistość. W związku z tym warto wykonać pakiet badań podstawowych: morfologia krwi, badanie ogólne moczu, OB, CRP, jonogram, wapń i fosfor, magnez, glukoza. Trudno powiedzieć jak długo powinien Pan przyjmować przepisany lek, ale na pewno powinno się to odbywać w porozumieniu z internistą lub kardiologiem. Proponuję pozostać pod opieką kardiologa. Pozdrawiam serdecznie!