Kobieta , 50 lat Witam Wynik Ana1 dodatni, wynik ANA 2 słabo dodatni, ale co najmniej pięć objawów występujących stale: bóle stawów, wędrujące łącznie z zapaleniem kaletek krętarzy bioder obydwu, bóle mięśni, silne bóle żołądka i wymioty, leukopenia, nawracające zapalenie pęcherza moczowego, często występujące afty w jamie ustnej, kłopoty ze skórą - niesamowite swędzenie z wysypką. Dodam, że mam zdiagnozowane SM i HASHIMOTO. Czy to może być toczeń? Z góry bardzo dziękuję
Odpowiedź na pytanie znajduje się poniżej.
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Witamy serdecznie!

Zebraliśmy dla ciebie dodatkowe informacje dotyczące tematów poruszanych w pytaniu. Skorzystaj z linków poniżej, aby dowiedzieć się więcej:

  • Ortopedia – Ciało ludzkie składa się z blisko 206 kości. Układ kostny i stawowy zapewnia stabilny punkt mocowania dla tkanek miękkich. Kości połączone są ze sobą za pomocą więzadeł i ścięgien. Chronią ważne narządy wewnętrzne, np. mózg, serce, płuca. Pełnią również funkcję magazynu składników mineralnych, wapnia i fosforu, które są dostarczane do różnych części ciała przez krew.
  • Afty – Afta to małe i bolesne owrzodzenia jamy ustnej. Mogą pojawić się na podniebieniu miękkim i języku, ale głównie dotyczą miękkiego fałdu skóry stanowiącego połączenie wewnętrznej strony policzków z dziąsłami.

Nasi lekarze odpowiedzieli też na kilka podobnych pytań innych użytkowników: