Z czego mogą wynikać takie wartości badań?

Dzień dobry, dzisiaj odebrałam wyniki badań z krwi i okazało się, że mam podwyższony cholesterol całkowity (236), cholesterol LDL (131) oraz trójglicerydy (157). Inne wyniki - morfologia, OB, mocz - wszystko w normie. Nie mam nałogów, staram się aktywnie spędzać czas, zdrowo odżywiać, pić dużo wody... Czym więc może to być spowodowane? Czy to może być wynik małej ilości snu i stresu, którego ostatnio mam sporo, wręcz z podejrzeniem nerwicy? Do jakiego lekarza powinnam się udać (poza psychologiem)?

Zwykle tego typu zaburzenia są związane z nieprawidłową dietą. Warto ocenić spożycie tłuszczu np. używając przez kilka dni aplikacji dietetycznej. Na poziom cholesterolu i triglicerydów ma wpływ m. in. spożycie tłuszczów zwierzęcych (wędliny, śmietana, masło, smalec) ale też cukrów i alkoholu. Nie bez znaczenia jest poziom aktywności fizycznej. Dodatkowym czynnikiem wpływającym na lipidigram są geny. Proponuję konsultację z internistą lub lekarzem rodzinnym i ew. dietetykiem.