Czy w tej sytuacji powinnam stosować leki na cholesterol i cukrzycę?

Witam. Jestem kobietą, mam 32 lata. Od 3 lat staram się o dziecko ale niestety mam pelno różnych dolegliwości...zaczynając od niegroźnych guzków na tarczycy po nieokreślone mikroguzki na nerce i płucach, mam też zespół policystycznych jajników, nerwicę lękową, padaczkę nieokreśloną lekooporna (leki tylko troszeczkę hamują napady), w szptalu wydzedl mi hiperandrogenizm, hiperlipidemia mieszana, cholesterol, insulinoopornosc, hiperinsulinemia, cykle bezowulacyjne (raz poroniłam w 5 tyg.,pusty pecherzyk). Teraz dopiero trafiłam do kliniki niepłodności ale to wszystko długo trwa. Lekarz chce mi wprowadzić leki na cholesterol i cukrzycę ale zaczelam nie dawno dietę ketogeniczną,która ma na celu wyleczenie padaczki (stosuje się ja od 2 do 3 lat), likwidację cholesterolu, uporządkowanie cukru (tu znowu stosuje się ją około pół roku), i oczywiście poprawe ogólnej formy psychiki itp. Wyczytałam,że dieta jednak nie jest dobra przy cukrzycy, cholesterolu ale leczy padaczke. Dietetyczka mówi, że ona by tych leków nie brała bo nie po to rozpisała mi akurat tą dietę żeby wchodzić na leki i ta dieta mi wszystko wyrówna ,i że to jest styl życia i potem sama nauczę się tej diety i nawet zaleca stosowac ja tak dlugo jak się da,a lekarze znowu mówią, że nie jest to dieta na długo. Jest tu jakis lekarz,który mógłby wypowiedzieć się na ten temat bo juz nie wiem kogo słuchać... :-( Anna

Dzień dobry,

Fachowa literatura rzeczywiście wspiera zastosowanie prawidłowo zbilansowanej i dobrze skomponowanej diety ketogenicznej (najlepiej w wersji śródziemnomorskiej, która znacząco ogranicza podaż nasyconych kwasów tłuszczowych o działaniu prozapalnym) u pacjentów z padaczką oporną na leczenie farmakologiczne, bowiem w niektórych badaniach wykazano, że taki sposób odżywiania przyczyniał się do znaczącej poprawy wyników leczenia u badanych. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, iż najczęściej standardowa dieta ketogeniczna jest bogata w tłuszcze pochodzenia zwierzęcego (np. tłuste gatunki mięsa, pełnotłusty nabiał, masło, smalec, etc.) co z reguły powoduje wzrost stężenia cholesterolu i lipoprotein o niskiej gęstości LDL we krwi oraz zwiększa ryzyko rozwoju chorób układu sercowo-naczyniowego, zwłaszcza miażdżycy naczyń krwionośnych. Zachęcam w Pani sytuacji do zainteresowania się wersją śródziemnomorską diety ketogenicznej, która obfituje w duże ilości ryb morskich, orzechów, pestek, nasion, awokado, oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia czy oleju rzepakowego tłoczonego na zimno, co zdecydowanie pozytywnie wpływa na gospodarkę lipidową, jak również węglowodanową organizmu.

Z wyrazami szacunku,

Mgr Mateusz Durbas

Dietetyk Kliniczny i Sportowy

https://mateuszdurbas.pl/

https://www.facebook.com/mateuszdurbasdietetyk/

https://www.instagram.com/mateuszdurbasdietetyk/?hl=pl

https://ranking.abczdrowie.pl/d/mateusz-durbas-dietetyk-krakow-81424