Jakie są skuteczne sposoby na zaparcia?

Witam! Przychodzę tutaj z problemem przewlekłego zaparcia... Męczy mnie już od dawna, już tak naprawde kiedy byłam dzieckiem i nadal się to utrzymuje. Nie mogę wydalić niczego przez ponad tydzień! Chodzę do szkoły sportowej, co równoznaczne jest z tym, że w tygodniu mam po 10 lekcji wychowania fizycznego. W dni wolne ćwiczę i staram się pić po 1,5 litra wody dziennie, dodatkowo biore błonnik z łusek Babuni Płesznik. Jestem otyła lecz nie sposób mi jest schudnąć kiedy poprostu się nie da, próbowałam sie wspomagać tabletkami przeczyszczającymi i herbatkami które po pewnym czasie przestawały działać i trzeba było kupować nowe. Śliwki też nie pomagają! Wszystkie "lekarstwa" czy "preparaty" które brałam/lub biore to: Lactulosum Polfarmex Iberogast Xenna Extra Comfort (tabletki, saszetka i herbata) Czopki glicerynowe Olej rycynowy Len mielony Bisacodyl VP 5mg Colon C Jeszcze chciałam dodać, że nie jem żadnych słodyczy, jasnego chleba, fast-foodów itd. Proszę o radę co mam zrobić w takiej sytuacji. Dziękuje.

Witam.Wymienię kilka sprawdzonych domowych sposobów na zaparcia :
Sprawdzonym sposobem na zmuszenie jelit do pracy jest jedzenie śliwek. Są one bogate w błonnik, który napędza perystaltykę. Równie dobrze działają świeże owoce, jak i suszone. Może Pani jeść kilka albo wypić ugotowany z nich kompot.

Kasze -Otoczka ich ziarenek stanowi cenne źródło błonnika, dlatego włączenie np. gryki czy jagieł na stałe do diety da gwarancję że zaparcia nie będą dokuczać.

Winogrona-Dzięki pektynom winogrona (w tym także rodzynki) działają przeczyszczająco. Deser złożony z kiści owoców lub jogurtu z garścią rodzynek z pewnością sprawi, że wizyty w toalecie będą krótsze. Tylko należy uważac, by nie przesadzić! Nadmiar pektyn może powodować wzdęcia.

Dzień proponuję zacząć od wody.

Należy pamiętać o aktywności fizycznej,można wprowadzić w swój grafik codzienny spacer, jazdę na rowerze itp. Warto też spożywać kefiry i jogurty, które usprawniają pracę jelit. Unikać jedzenia zbyt dużej ilości czekolady. Jeść o stałych porach, bez pośpiechu, a także pić przegotowaną wodę 30 minut przed posiłkiem. Niektórzy zalecają wypijanie soku z ogórków kiszonych albo soku z gruszek.
Pozdrawiam Monika Konieczna