Plamienia i ból jajników podczas brania tabletek antykoncepcyjnych

Witam serdecznie! Mam 30 lat, nigdy nie rodziłam, nie miałam też zabiegów aborcyjnych. Mam 173 wzrostu i ważę około 80 kilogramów. Miesiąc temu zaczęłam przyjmować tabletki Ovranette (mieszkam w Anglii, nie wiem czy te tabletki występują pod taką samą nazwą w Polsce, zawierają one levonorgestrel i ethinylestradiol). Po około tygodniu zaczęło się codzienne plamienie, po kolejnych kilku dniach nieprzyjemne odczucia w okolicach jajników. Na początku było to wrażenie, że coś tam się cały czas dzieje, z czasem coraz silniejsze. Po niecałych trzech tygodniach odstawiłam tabletki. Główną przyczyną były nagłe zaburzenia widzenia - miałam mroczki przed oczyma, a część obrazu była zamazana. Zaburzenia widzenia trwały tylko jeden wieczór, następnego dnia już nie wzięłam tabletki. Ostatnie kilka dni brania tabletek upłynęło również pod znakiem zaburzeń nastroju, płaczu bez powodu i ciągłego zmęczenia.

Teraz mija tydzień odkąd nie biorę tabletek, ale cały czas coś się dzieje z moimi jajnikami. Dziś cały dzień czuję nieprzyjemny ciężar, lekkie ukłucia i ucisk w okolicach prawego jajnika. Delikatnie nacisnęłam tę okolicę brzucha i spowodowało to ból. Wczoraj byłam u lekarza (w Anglii najczęściej lekarz pierwszego kontaktu przepisuje tabletki antykoncepcyjne) i powiedziałam o tych symptomach, ale zostałam zbyta. Powiedział, że tabletki z zawartością różnych hormonów są najwyraźniej nie dla mnie i że miałam symptomy typowe dla migreny (pomimo faktu, że sam ból głowy nie wystąpił wcale). Zmierzył mi ciśnienie, które było trochę podwyższone (nie pamiętam niestety dokładnego pomiaru). Zapisał mi tym razem tabletki z jednym rodzajem hormonu (Cerazette z desogestrelem). Na razie nie mam zamiaru brać żadnych tabletek, chcę dać ciału odpocząć. Martwią mnie jednak nieprzyjemne odczucia w jajnikach, które cały czas trwają (nie biorę tabletek od tygodnia).

Lekarze tutaj niestety często nie są zbyt skorzy do kierowania do specjalistów (to oddzielna historia), pytam więc, zanim będę się wykłócać o przyjęcie przez ginekologa. Dwa dni po odstawieniu tabletek zaczął mi się normalny okres, skończył się wczoraj, plamienia już raczej nie ma. Co może się tam dziać? Skąd bóle? Dodam, że brałam tabletki kilka lat temu (przez około dwa lata), nie pamiętam nazwy, było to w Polsce, ale wtedy jedynym skutkiem ubocznym były wzdęcia. Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam serdecznie.

Pytanie zadane 17-11-2011r. o 23:47
lek. Aneta Zwierzchowska porady udziela lek. Aneta Zwierzchowska

lekarz w trakcie specjalizacji z położnictwa i ginekologii.

Porada eksperta

Witam!

Jeśli Pani dolegliwościom bólowym towarzyszy gorączka, uczucie rozbicia, to powinna Pani rzeczywiście być obejrzana przez ginekologa, gdyż może Pani cierpieć na zapalenie przydatków (jajników i jajowodów). Jeśli odczuwa Pani jedynie nieznaczny ból w podbrzuszu, to wystarczy poczekać do kolejnej miesiączki i dopiero potem, w razie utrzymywania się bólu, udać się do ginekologa, by ten wykluczył obecność zmian organicznych, jak np. torbiel jajnika.

Plamienia i zaburzenia nastroju są częstymi objawami ubocznymi pojawiającymi się podczas przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych. Powinny one ustąpić po wybraniu pierwszych kilku opakowań.

Pozdrawiam serdecznie!

Artykuły na ten temat:
Porozmawiaj o tym na Forum Seks »
Komentarze
Wyloguj

Porady ekspertów

Wymioty po przyjęciu tabletki antykoncepcyjnej

Witam! W ostatnim opakowaniu przy 23 tabletce wymiotowałam, więc stwierdziłam, że 24 nie wezmę...

lek. Anna Syrkiewicz Porady udziela lek. Anna Syrkiewicz lekarz w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym im. prof. Witolda Orłowskiego w Warszawie.
Pomylenie tygodnia przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych

Co się dzieje w przypadku pominięcia przyjmowania pigułek antykoncepcyjnych w ostatnim tygodniu...

lek. Anna Syrkiewicz Porady udziela lek. Anna Syrkiewicz lekarz w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym im. prof. Witolda Orłowskiego w Warszawie.
Zmiany w piersi - czy mogą być groźne?

Witam, mam 23 lata i od roku zażywam tabletki antykoncepcyjne, w związku z tym moja dr ginekolog...

lek. Magdalena Kowalska Porady udziela lek. Magdalena Kowalska lekarz w Klinice Neurologii i Epileptologii w Szpitalu im. prof. W. Orłowskiego w Warszawie.
Zwymiotowanie pierwszej tabletki po przerwie

Witam, mam następujący problem. Po 7-dniowej przerwie wzięłam tabletkę antykoncepcyjną o stałej...

lek. Anna Syrkiewicz Porady udziela lek. Anna Syrkiewicz lekarz w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym im. prof. Witolda Orłowskiego w Warszawie.
Plamienie jako pierwszy dzień krwawienia

Witam! Mam 17 lat, lekarz przepisał mi tabletki antykoncepcyjne. Zwykle miesiączka rozpoczyna...

lek. Karol Kaziród-Wolski Porady udziela lek. Karol Kaziród-Wolski lekarz w trakcie specjalizacji z kardiologii w Świętokrzyskim Centrum Kardiologii.
Wymioty i dodatkowa tabletka antykoncepcyjna

Witam! Biorę tabletki Jasmin. Dziś jest 20 dzień bieżącego opakowania. Tabletki zażywam o stałej...

lek. Karol Kaziród-Wolski Porady udziela lek. Karol Kaziród-Wolski lekarz w trakcie specjalizacji z kardiologii w Świętokrzyskim Centrum Kardiologii.
pokaż 10 następnych
Zamknij Załóż konto
Zamknij Logowanie

Nie masz konta? Załóż teraz

Zapomniałem hasło Przypomnij hasło

Zamknij

Wypełnij swoje dane

Ryzyko schorzeń często zależne jest od płci, wieku i wykonywanego zawodu

Wiek determinuje zarówno ryzyko schorzeń, jak i rodzaj leczenia

Dzięki informacji o Twojej lokalizacji i ubezpieczeniu, będziemy mogli zaproponować Ci najlepszych specjalistów i kliniki zajmujące się Twoim problemem

-

Dane kontaktowe potrzebne są nam do powiadomienia Cię o odpowiedziach specjalistów

Akceptuję regulamin zadawania pytań.
Cofnij