Prawidłowy jadłospis dla osoby z atopowym zapaleniem skóry

Kilka lat temu zdiagnozowano u mnie AZS. Mimo przestrzegania zasad wciąż mam zmiany skórne pod kolanami oraz na kościach piszczelowych, tylko w tych miejscach tworzą się egzemy. Jeśli chodzi o dietę unikam nabiału, cukru, glutenu. Jadam za to wszystkie owoce i warzywa, czy niektóre z nich powinnam wykluczyc? słyszałam o wykluczeniu jabłek i marchwi, czy to może pomóc?
KOBIETA ponad rok temu

Roma Wojtewicz Dietetyka, Poznań

Witam
Obecnie nie zaleca się specjalnych diet eliminacyjnych zarówno u dorosłych jak i dzieci, za wyjątkiem momentów zaostrzeń choroby. Ewentualna eliminacja nie powina trwać dłużej niż 4-6 tyg.
-W tych okresach wyeliminować powinno się: mleko, jaja, orzechy.
Reakcje są z reguły bardzo indywidualne, dlatego należy śledzić efekty po spożyciu produktów spożywczych i wykluczać z diety te, które powodują nasilenie objawów.
- Istnieją doniesienia naukowe, że kwasy tłuszczowe omega 3 i 6 łagodzą przebieg choroby, dlatego zaleca się u osób chorych suplementację. Źródłem tych kwasów w diecie są ryby morskie, oleje roślinne, nasiona roślin.
Owoce i warzywa bogate w witaminy A,C i E powinny wykazywać pozytywny efekt, ponieważ działają przeciwutleniająco, zmniejszając tym samym stany zapalne skóry.
Spośród produktów mlecznych mniejsze ryzyko stwarzają kefiry i w mniejszym stopniu jogurty ponieważ zawierają bardzo małe ilości laktozy ( główny alergen w mleku). Dodatkowo obecne w jogurcie probiotyki wpierają system obronny organizmu.

witam
Opisane zmiany są dość typowe dla obecności pasożytów w organizmie. Wykrywalność pasożytów metodą tradycyjną w kale to 10-15%, znacznie nowsze badanie żywej kropli krwi pozwoli ocenić w 20 minut realny problem.
Z pytania wynika, że odżywia się Pani/Pan samymi owocami, czy tak jest w rzeczywistości?
Może warto skupić się na tym co jeść i pić, aby organizm miał siłę walczyć z chorobą (odporność), czy chociażby oczyszczać się w miarę przyzwoicie.