Problem z erekcją podczas stosunku

Mam problem z erekcją podczas stosunku. Mam 33 lata i od kilku tygodni jestem w związku z dziewczyną. 2 tygodnie temu zdecydowaliśmy się na seks. To był nasz pierwszy kontakt intymny i mój pierwszy raz. Niestety mój penis nie miał wzwodu. Wtedy myślałem, że to z powodu pierwszego razu, ale obecnie jesteśmy już po trzeciej próbie i sytuacja się powtarza. Nie mam erekcji. Za każdym razem miałem wytrysk tylko, że bez wzwodu. Raz nastąpił samoczynnie w czasie gdy pieściłem moją partnerkę, a ostatnio po tym jak ona go stymulowała. Sam wytrysk pojawia się też bardzo wcześnie. Czasem pojawia się u mnie wzwód, kiedy się przytulamy i/lub całujemy będąc w ubraniu. Nie jest pełny, ale jest bardzo blisko. Co jest tego przyczyną? Czy to dlatego, że tak późno zacząłem uprawiać seks? A może powodem jest to, że wcześniej się masturbowałem i nie potrafię się teraz przestawić na normalny seks? Czy można temu jakoś zaradzić? Boję się, że w końcu odejdzie ode mnie.

Mgr Kamila Drozd Psycholog

Witam serdecznie! Zaburzenia erekcji członka obejmują trudności w powstaniu erekcji lub w jej utrzymaniu. Jeżeli erekcje są prawidłowe w trakcie snu, po przebudzeniu lub podczas masturbacji, to można podejrzewać podłoże psychogenne zaburzeń. Zaburzenia erekcji dotyczą około 10% populacji mężczyzn, a ich rozpowszechnienie zwiększa się wraz z wiekiem. Wytrysk przedwczesny natomiast to niezdolność do kontrolowania wytrysku nasienia w stopniu zapewniającym obu partnerom satysfakcjonujący stosunek seksualny. Najczęściej do wytrysku dochodzi tuż po immisji członka do pochwy lub po kilku ruchach frykcyjnych, ale zdarzają się wytryski przed stosunkiem albo bez erekcji członka, jak w Pana przypadku. Niestety, drogą wirtualną nie da się stwierdzić, co jest przyczyną Pana problemów z erekcją. Przyczyny dysfunkcji erekcyjnej mogą być bardzo różne, np.: psychogenne – lęk przed posiadaniem dziecka, czynniki ambicjonalne („Jak wypadnę w jej oczach?”), zadaniowe podejście do seksu, relacje między partnerami, lęk przed „pierwszym razem”, obawy związane z małym doświadczeniem seksualnym, uwarunkowania masturbacyjne, kompleks małego członka; neurogenne – dyskopatie, cukrzyca, urazy kręgosłupa, choroby neurologiczne, uzależnienie od alkoholu; hormonalne – podwyższony poziom prolaktyny, zbyt niski poziom testosteronu; krążeniowe – nadciśnienie z powodu palenia tytoniu, cukrzyca, zmiany w naczyniach członka; farmakologiczne – przyjmowanie leków psychotropowych itp. Przyczyny psychogenne zaburzeń erekcji są bardzo powszechne wśród młodych mężczyzn – szczególnie z związku z nową partnerką, podobnie jak w Pana sytuacji. Osłabienie reaktywności seksualnej uderza w poczucie męskiej wartości, rodzi lęk i poczucie zagrożenia co do przyszłej sprawności. Zdaję sobie sprawę, jak mocno krepujący i wstydliwy jest fakt niemożności zaspokojenia partnerki. Problem jest o tyle ważny, że obawia się Pan o trwałość Waszej relacji. Ponadto, poza zaburzeniami erekcji członka występuje u Pana inne zaburzenie seksualne – przedwczesny wytrysk. Przez Internet nie da się postawić diagnozy. Nie wiem, czy Pana problemy seksualne to skutek późnego rozpoczęcia życia seksualnego, długotrwałej masturbacji czy lęku w nowej sytuacji, jaką jest seks z partnerką. Niewykluczone też, że przyczyny zaburzeń mogą mieć charakter organiczny, np. zaburzenia hormonalne. Do rozpoznania źródła Pana problemów potrzeba dobrze zebranego wywiadu lekarskiego, przeprowadzenia badań laboratoryjnych (poziom cukru, cholesterolu, testosteronu, prolaktyny, kreatyniny), USG jąder i prostaty. Radziłabym Panu udać się do dobrego seksuologa i porozmawiać z nim o swoich problemach. Warto zadbać o jakość swojego życia seksualnego. To żaden wstyd. Tym bardziej, że Pana problemy seksualne, to także problemy Pana partnerki. Zaburzeniom erekcji można skutecznie przeciwdziałać, np. za pomocą leków czy metod psychoterapeutycznych. Zachęcam Pana do przeczytania artykułów zamieszczonych w naszym serwisie: http://portal.abczdrowie.pl/zaburzenia-erekcji http://portal.abczdrowie.pl/jego-pierwszy-raz http://portal.abczdrowie.pl/impotencja http://portal.abczdrowie.pl/przedwczesny-wytrysk Pozdrawiam i życzę powodzenia!